Testy zderzeniowe barier drogowych

Seria efektownych crash-testów przeprowadzonych 25 czerwca br. w Inowrocławiu po raz kolejny wyraźnie pokazuje, jakie znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach ma zastosowanie nowych technologii. Otoczenie nowoczesnej drogi to przede wszystkim bariery przetestowane pod kątem bezpieczeństwa.
Infrastruktura drogowa jest niezwykle złożona, w wielu miejscach niezbędne jest zastosowanie technologii łączących kilka różnych materiałów.
Jednym z newralgicznych punktów są miejsca łączenia barier stalowych z betonowymi, stosowane najczęściej pod obiektami inżynieryjnymi takimi jak mosty czy wiadukty. Na polskich drogach nadal stosuje się rozwiązania starego typu, które nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Uderzenie w połączenie bariery stalowej i betonowej starego typu
W rozwiązaniu starego typu bariera stalowa nachodzi na betonowy element, jednak przy uderzeniu z wysoką prędkością takie rozwiązanie nie spełnia swojej funkcji. Samochód zamiast otrzeć się i odbić od bariery, rozrywa stalowe elementy i zatrzymuje się na betonowym bloku. Wrak rozpędzonego do 100 km/h samochodu pokazuje, jak poważne mogą być konsekwencje takiego wypadku.
Wprowadzane na polskich drogach nowoczesne rozwiązanie FLEXTRA może zastąpić tradycyjne łączenia stalowo-betonowe i jednocześnie zapewnić dużo wyższy poziom bezpieczeństwa. Zadaniem nowatorskiego systemu jest nie dopuścić do rozbicia samochodu na betonowej konstrukcji, a auto powinno się odbić od bariery i wytracić prędkość.
Uderzenie w połączenie bariery stalowej i betonowej FLEXTRA
Konstrukcja FLEXTRA opiera się sile uderzenia, dzięki czemu samochód odbija się od przeszkody. Można zakładać, że w większości przypadków po odbiciu od bariery kierowca będzie w stanie hamować i zatrzymać samochód. Uszkodzenia na barierze i pojeździe, szczególnie w porównaniu ze starym rozwiązaniem są bardzo małe.
źródło: euroinfrastruktura
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się