System bezpieczeństwa wykorzystujący WiFi

Daimler zapowiada największy w historii test swojego systemu łączności (systemu komunikacyjnego pojazdu) pojazdu car-to-X w Niemczech. Podobny program prowadzony jest przez Amerykański Departament Transportu (DoT), jego realizacja ruszyła w tym tygodniu w regionie Ann Arbor Michigan. Podczas gdy badania Daimlera obejmują 120 połączonych siecią pojazdów, pilotażowy program testujący system bezpieczeństwa ruchu drogowego WiFi łączyć będzie 3000 pojazdów. Są to największe, ze względu na liczbę połączonych siecią komunikacyjną pojazdów, tego typu badnia.
Prowadzone badania mają na celu ustalenie, jak samochodowa technologia komunikacyjna WiFi działa w warunkach rzeczywistych, jego oddziaływania w układzie pojazd-pojazd (V2V) oraz pojazd-infrastruktura (V2I) w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Spośród 3000 pojazdów biorących udział w 12-miesięcznym programie wdrażania modelu, który obejmuje samochody osobowe, ciężarowe, pojazdy tranzytowe, 64 będą miały wbudowane urządzenia, około 300 wyposażone będzie w urządzenia bezpieczeństwa a reszta pojazdów - w proste urządzenia do transmisji danych. Większość pojazdów floty testowej dostarczone zostały przez uczestników-wolontariuszy z Vehicle Safety Communications 3 Consortium takich jak GM, który udostępnia osiem wyposażonych w V2V samochodów Buick i Cadillac.
Ann Arbor wybrano do programu ze względu na odbywający się w tym miejscu ruch mieszany jak również różnorodność typów i właściwości dróg oraz ze względu na zmieniające się warunki pogodowe i bliskie umiejscowienie producentów samochodów oraz dostawców. Na 73-milowym odcinku trasy znajduje się 29 instalacji, które użyte zostaną w odniesieniu do części V2I projektu.
Aby przetestować skuteczność systemów V2V i V2I pojazdy będą bezprzewodowo wysyłać i odbierać dane w formie elektronicznej między sobą nawzajem oraz na poziomie pojazd- infrastruktura. W przypadku specyficznych niebezpiecznych sytuacji drogowych takich jak na przykład potencjalnej kolizji na skrzyżowaniu, pojazd zmieniający pas ruchu w martwym punkcie drugiego pojazdu lub możliwości uderzenia w tył zatrzymującego się pojazdu, dane zostaną przetworzone i przekazane w formie ostrzeżenia dla kierowcy odpowiedniego pojazdu lub pojazdów.
Komunikacja pojazd-pojazd posiada duży potencjał by stać się podstawowym ogniwem w systemie bezpieczeństwa na drodze - ale musimy zrozumieć, jak stosować tę technologię w sposób efektywny w świecie rzeczywistym", powiedział David Strickland, administrator NHTSA.
W zależności jakie będą wyniki analizy danych, zebranych przez 3000 pojazdów, istnieje możliwość dołączenia do programu pieszych i rowerzystów jak również stosowania go na szerszą skalę.
Wdrażanie modelu jest drugą częścią programu Departamentu Transportu - Connected Vehicles Safety Pilot, która jest częścią wspólnej inicjatywy badawczej prowadzonej przez National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) oraz Research and Innovative Technologies Administration (RITA) Intelligent Transportation Systems Joint Program Office.
źródło: gizmag
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się