×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Niedziela, 4 Czerwiec 2023
Helga, Karol, Franciszek
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
4.19
Unia Europejska
1 EUR
4.51
Wielka Brytania
1 GBP
5.25
Republika Czeska
1 CZK
0.19
Norwegia
1 NOK
0.38
23-09-2014

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciężarówka niedalekiej przyszłości

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciężarówka niedalekiej przyszłości

Rewolucja na autostradach: bardziej efektywny, bezpieczniejszy transport towarów

Od wizji do rzeczywistości - na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych 2014, International Commercial Vehicle show (IAA) Mercedes-Benz przedstawi studium Truck Future 2025.

Jak przewiduje Mercedes, samodzielne poruszanie się ciężarówki po autostradach możliwe będzie już w ciągu najbliższych 10 lat - efektywność transportu i bezpieczeństwo ruchu dla wszystkich użytkowników dróg wzrośnie a zużycie paliwa i emisja CO2 zostanie dodatkowo zredukowana.
Dążąc do celu, Mercedes-Benz stworzył zaawansowany system "Highway Pilot" łączący istniejące już systemy wspomagające z innowacyjnymi.

Interesujące możliwości Truck 2025 zostały zaprezentowane latem, w Magdeburgu (Niemcy): ciężarówka poruszała się z prędkością do 80 km/h w realistycznych sytuacjach ruchu drogowego na odcinku autostrady A14.
Teraz, porywający z zewnątrz i wewnątrz (jak zapewnia Mercedes) zestaw - ciągnik siodłowy połączony z aerodynamicznie zoptymalizowaną przyczepą - będzie świętować swoją światową premierę na Międzynarodowej Wystawie Pojazdów Użytkowych (IAA).

Truck Future 2025

Ciężarówka przyszłości zaprojektowana została zgodnie z filozofią "Sensual Purity": miękkie, aerodynamiczne, zbliżone do naturalnych kształty, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, symbolizować mają wielki skok od klasycznej ciężarówki do autonomicznego pojazdu transportowego przyszłości; efekt wizualny wzmocniony jest innowacyjnymi formami i techniką oświetlenia oraz jasno-srebrnym kolorem lakieru. Konwencjonalne lusterka zewnętrzne zastąpione zostały kamerami kompaktowymi.
'Truck 2025' budzi się do życia po uruchomieniu silnika: diody oświetlają powierzchnię i rozświetlają lakier; Tradycyjne reflektory po lewej i prawej stronie zderzaka zastąpiono żarówkami LED, pomarańczowe migające światła wskazują, kiedy ciężarówka zmienia kierunek.
Barwa świateł sygnalizuje w jakim trybie porusza się pojazd: biała - jeżeli w pełni kontrolowany jest przez kierowcę, niebieska jeżeli działa autonomicznie; światła pulsują bardzo mocno,  wyraźnie wskazując aktualny tryb pracy pojazdu innym użytkownikom dróg.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciezarowka niedalekiej przyszłosci

Łagodna linia wnętrza

Płynne linie z zewnątrz wprowadzone zostały również do wnętrza kabiny; wizualnie oddzielony został obszar dla prowadzenia pojazdu od części wykonywania pozostałych czynności (dla transportu dalekobieżnego) - w przyszłości, kabina będzie bardziej komfortowym i funkcjonalnym miejscem do pracy dla niezależnych faz jazdy.
Gdy samochód porusza się samodzielnie, kierowca może usiąść swobodnie w obróconym o 45 stopni fotelu a korzystając z komputera typu tablet ma podgląd na wszystkie podstawowe wskaźniki samochodu, z aktualną prędkością auta, prędkością obrotową silnika, ilością paliwa, dodatku AdBlue.

Czujniki radarowe i kamery skanujące otoczenie

Technologia czujników radarowych i kamer umożliwiają autonomiczną jazdę ciężarówki,
niezależnie od innych pojazdów lub centralnych stacji kontroli.
Kluczowa rolę odgrywa tutaj "Highway Pilot" - inteligentny system, który przypomina autopilota na pokładzie samolotu. Czujnik radaru umieszczony w dolnej części, z przodu skanuje drogę przed pojazdem na długim i krótkim zasięgu. Przedni czujnik radarowy ma zasięg 250 m i skanuje 18-stopniowy segment; czujnik krótkiego zasięgu działa do 70 metrów i skanuje 130-stopniowy segment.

Obraz tego co dzieje się przed pojazdem zapewnia kamera o zasięgu 100 m, skanująca obszar 45 stopni w poziomie i 27 stopni w pionie. Kamera stereo Mercedes-Benz Truck Future 2025 identyfikuje jedno lub dwupasmową drogę, pieszych, obiekty zarówno statyczne jak i dynamiczne, wszystkie obiekty w obrębie monitorowanego obszaru, a także powierzchnię drogi.
Kamera rozpoznaje wszystko, co kontrastuje z tłem, rejestruje także informacje na temat znaków drogowych. Dodatkowo, obok rozpoznawania obiektów i dystansu, kamera stereo rozpoznaje oznakowania jezdni - jest to bardzo ważna funkcja autonomicznego wskazywania drogi.
Powierzchnia drogi z lewej i prawej strony ciężarówki monitorowana jest przez czujniki radarowe umieszczone przed tylną osią ciągnika - mają one zakres do 60m i obejmują kąt 170 ° w kierunku wzdłużnym.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciezarowka niedalekiej przyszłosci

Blind Spot Assist - kontroler martwego pola czyli bezpieczeństwo podczas zawracania i zmiany pasa ruchu

Sensory stanowią serce nowego Blind Spot Assist od Mercedes-Benz: moduły czujników radarowych są ułożone w taki sposób, że obejmują one obszar równoległy do ciężarówki na jej całej długości (np. ciągnik/przyczepa).

Blind Spot Assist ostrzega kierowcę ciężarówki o innych użytkownikach drogi, nie tylko podczas skręcania; ostrzega także o zbliżającej się kolizji z nieruchomą przeszkodą - na przykład znakiem lub lampą - i służy jako system wspomagający przy zmianie pasa ruchu.
Dla Mercedes-Benz, planowane wprowadzenie Blind Spot Assist w ciągu najbliższych kilku lat, jest ważnym krokiem torującym drogę dla Truck 2025 Future oraz pionierskim wkładem maksymalizacji bezpieczeństwa drogowego.

System transportowy jutra - sieciowy i autonomiczny

Wszystkie czujniki na pokładzie Truck 2025 Future są połączone w sieć (fuzja wielu czujników) co zapewnia pełny obraz otoczenia. Wszystkie ruchome i nieruchome obiekty w pobliżu pojazdu są zarejestrowane.
Technologia czujników i kamer jest aktywna od momentu postoju do legalnej maksymalnej prędkości ciężarówki. Poprzez interwencję w układ kierowniczy, automatycznie utrzymuje pojazd bezpiecznie, w środku pasa.
System zawiera również trójwymiarowe cyfrowe mapy, już używane w systemie wspomagającym Predictive Powertrain Control (PPC).

V2V i V2I - komunikacja między pojazdami i światem zewnętrznym

"Highway Pilot" idealnie współpracuje z siecią V2V i V2I. W niedalekiej przyszłości każdy pojazd wyposażony w taki system komunikacji transmitować będzie ciągłe informacje do otoczenia: pozycję pojazdu i model, wymiary, kierunek jazdy i prędkość, wszelkie manewry przyspieszania i hamowania.
Transmisja odbywa się za pomocą technologii WLAN, używając standardowej ogólnoeuropejskiej częstotliwości G5 5,9 GHz., w promieniu około 500m.

 


 

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciezarowka niedalekiej przyszłosci

Autonomiczna jazda w praktyce, niezależnie od innych użytkowników dróg

Po włączeniu się do ruchu na autostradzie kierowca Mercedes-Benz Truck Future 2025 jest pytany przez system o aktywację "Highway Pilot". Kierowca aktywuje go, a pojazd przechodzi w tryb autonomiczny. Pojazd nie potrzebuje żadnego innego pojazdu "prowadzącego". W sytuacji, gdy przed jadącą samodzielnie ciężarówką nie znajduje się inny użytkownik pasa ruchu, rozwija ona maksymalną (prawnie dopuszczoną) prędkość; ponieważ zestaw automatycznie utrzymywał będzie bezpieczny dystans w stosunku do pojazdu z przodu, inni użytkownicy drogi w sposób bezpieczny mogą włączać się do ruchu.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciezarowka niedalekiej przyszłosci

Od kierowcy do menedżera transportu 

W wielu sytuacjach autonomiczne jadący pojazd odciąża kierowcę z "konieczności" jazdy, szczególnie na męczących i często monotonnych trasach długodystansowych - to po pierwsze; po drugie - ponieważ firma transportowa, wysyłający i odbiorca towarów są na bieżąco informowani o miejscu, trasie i przewidywanym czasie przyjazdu w czasie rzeczywistym, kierowcy nie dotyczy presja czasu - dziś jest to główny czynnik stresu dla kierowców.
Podczas samodzielnej jazdy Kierowca zyskuje czas na inne działania i jest w stanie komunikować się z otoczeniem. Nie jest wykluczone, że kierowca będzie mógł podjąć zadania poprzednio wykonywane przez zespół planowania lub inne, co może znacząco zmienić profil zawodowy kierowcy ciężarówki.

Mercedes-Benz Future Truck 2025 czyli ciezarowka niedalekiej przyszłosci

Zużycie paliwa i emisja CO2

W czasie jazdy autonomicznej, dzięki bardziej jednorodnemu strumieniowi ruchu zużycie paliwa i emisja CO2 są znacznie ograniczone a czas transportu stanie się bardziej przewidywalny.

Jazda autonomiczna - kiedy?

Jednym z najbardziej interesujących pytań na temat autonomicznej jazdy jest perspektywa czasowa przewidziana na jego realizację.
Pod względem technicznym przekształcenie tego zamysłu w rzeczywistość na drogach możliwe jest już w ciągu 5 lat; biorąc pod uwagę cykl rozwoju samochodów osobowych możliwe będzie to na początku 2020 roku natomiast, ze względu na złożoność czynników dla ciężkich pojazdów użytkowych oraz kwestie prawne, które wciąż pozostają do wyjaśnienia, okres dziesięcioletni wydaje się być wystarczający.

Warunki techniczne, ustawodawstwo

Pomimo tego, że wstępne warunki techniczne dla Mercedes-Benz Future Truck 2025 zostały określone, dostosowane do nowego wymiaru w transporcie drogowym musi być także ustawodawstwo. Dalszy rozwój "1968 Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym", która prawie wszystkie kraje europejskie podpisały i implementowały, jest już w toku.
Celem Konwencji jest standaryzacja przepisów i bezpieczeństwo ruchu drogowego a jednym z jej podstawowych zasad jest to, że kierowca musi mieć kontrolę nad pojazdem w każdym czasie i we wszystkich okolicznościach.
Na podstawie Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, EKG / ONZ nr R 79 zezwala się na korygujące systemy dla układów kierowniczych ale nie dla automatycznych systemów kierowniczych, przy prędkości pojazdu powyżej 10 km / godz. Dodatek ten jest warunkiem Parking Assist oraz Stop-and-Go Assist; - Konwencja Wiedeńska powstała w czasach, gdy jazda autonomiczna pozostawała w sferze 'science fiction'.

         

opracowanie: SiR - TrackerInfo.eu
źródło: Mercedes-Benz

przeczytaj również:
Mercedes: Ciężarówka przyszłości z autopilotem

 


Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj