Jak rozpoznać zawał serca

Zawał serca jest schorzeniem, które grozi praktycznie każdemu. Nieodpowiednie warunki pracy, dużo stresu, zła dieta, choroby związane z nadciśnieniem czy niedokrwieniem serca - to wszystko powoduje, że zawał jest realnym zagrożeniem dla człowieka.
Trzeba mieć świadomość, że jego występowanie nie jest wcale takie rzadkie - lekarza szacują, że ok. 10% pacjentów ignoruje objawy zawału, jeśli ten jest lekki. Tymczasem szybkie rozpoznanie stanu oraz zabieganie o pomoc lekarską pomagają w łatwiejszym dojściu do zdrowia, a niekiedy również ocaleniu życia chorego.
Dlaczego zawał serca jest groźny?
Atak serca to nic innego, jak odcięcie dopływu utlenionej krwi do mięśnia sercowego. Wskutek działania blaszek miażdżycowych tworzy się krwiak i skrzep, które blokują dopływ krwi - zazwyczaj do lewej komory serca (zawały obejmujące prawą część serca są raczej rzadkością). Wskutek tego bardzo szybko dochodzi do zaburzeń pracy serca oraz martwicy tkanek, a to sprawia, że serce nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. W związku z tym następuje zagrożenie zdrowia, w przypadku szybko postępujących zmian - również zagrożenie życia chorego.
Brak odpowiednio skierowanej reakcji sprawia, że uszkodzenia mięśnia sercowego mogą być tak duże, że konieczna będzie operacja, a czasem również i ona nie przyniesie rezultatów.
Zawał serca, nawet opanowany przez lekarza, często pozostawia w organizmie poważne powikłania. Niekiedy chorzy mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o aktywność fizyczną, możliwość wykonywania swojej pracy. To wszystko wpływa na jakość życia.
Objawy zawału serca
Lekarze dzielą objawy zawału serca na dwie grupy, które oznaczają łatwość rozpoznawania choroby. Pierwszą grupę stanowią objawy typowe dla tej choroby, czyli najczęściej palący, rozrywający ból w klatce piersiowej na wysokości mostka. Trzeba jednak mieć świadomość, że zawał daje również inne objawy bólowe - większość chorych nie jest w stanie zlokalizować źródła bólu, pokazując podczas wywiadu lekarskiego na cały obszar klatki piersiowej. Częściej ból promieniuje w górę ciała, tzn. do barków, ramion czy nawet rąk, a także żuchwy, niż w dół ciała - tutaj zwykle ogranicza się do bólów w okolicach nadbrzusza, za mostkiem i tuż pod nim.
Jednym z najczęściej spotykanych objawów jest również duszność spoczynkowa, czyli stan, w którym odczuwalne są utrudnienia w oddychaniu, mimo braku wysiłku fizycznego. Co więcej, do takiego objawu dochodzić może osłabienie, zimne poty oraz poczucie omdlenia.
Rzadziej spotykane objawy obejmują reakcję układu pokarmowego na zaburzenia pracy serca. Zwykle występują one pod postacią palącego bólu przypominającego zgagę i umiejscowionego za mostkiem. Czasami chory może odczuwać mdłości oraz wymiotować. Rzadziej zdarza się, że chory zaczyna czkać, co również może być objawem zawałowym
Do nietypowych objawów zaliczyć można również uporczywy, suchy kaszel, który męczy chorego przez jakiś czas. Trzeba mieć na uwadze, że objawy zawałowe zazwyczaj występują dłużej niż 20 minut i mogą się nasilać, albo wręcz odwrotnie - zniknąć po kilku godzinach.
Diagnoza zawału serca
Niezależnie od rodzaju objawów należy skontaktować się z lekarzem, mówiąc o podejrzeniu zawału serca. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarską, tym lepiej - zwykle do ok. 6 godzin od wystąpienia bólu stosuje się udrażnianie naczyń krwionośnych, albo leki przeciwzakrzepowe, zależnie od stanu pacjenta oraz możliwości. Po 12 godzinach od pojawienia się bólu leczenie oznacza zwykle walkę o życie pacjenta oraz minimalizowanie uszkodzeń.
Artykuł ten powstał dzięki współpracy z portalem zawalserca,net - vademecum na temat leczenia i diagnozowania zawałów serca.
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się