Jak przebiega proces likwidacji szkody?

Szkodę pojazdu zgłosić może każdy, niekoniecznie osoba poszkodowana czy ubezpieczona. Pomoc assistance działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Gdy szkodę zgłosimy bezpośrednio z miejsca zdarzenia, zapewniona zostanie nam wszelka niezbędna pomoc. Jeżeli nasz pojazd będzie unieruchomiony, odholowany zostanie on we wskazane miejsce. Procedury w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych wyglądają bardzo podobnie.
Podczas rozmowy spodziewać możemy się pytań o to, gdzie i kiedy powstała szkoda, jak przebiegało zdarzenie oraz do jakich uszkodzeń doszło. Podać będziemy musieli również nasze imię i nazwisko, telefon, adres e-mail, adres zamieszkania oraz numer polisy, z której szkoda ma być likwidowana.
W trakcie rozmowy przydzielony nam zostanie indywidualny numer sprawy, który potrzebny będzie do dalszych kontaktów z ubezpieczycielem. Na adres skrzynki mailowej otrzymamy listę dokumentów niezbędnych do likwidacji szkody. Jeżeli nie korzystamy z e-maila, istnieje możliwość otrzymania korespondencji pocztą. Wypełnione dokumenty przedstawić możemy rzeczoznawcy podczas oględzin pojazdu. Warto także pamiętać, że jeżeli nasz pojazd jest uszkodzony, a na miejsce zdarzenia nie została wezwana policja, mamy obowiązek wypełnienia wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym.
W przypadku OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, gdy w wyniku zdarzenia poszkodowane zostały osoby, zbadane zostaną także kwestie dotyczące szkody osobowej. W ciągu 7 dni od daty zgłoszenia szkody osobowej, specjalista do spraw likwidacji szkód telefonicznie poinformuje nas o wszelkiego rodzaju niezbędnych do sfinalizowania tego procesu dokumentach.
Szkoda na osobie polega na uszkodzeniu ciała, wywołaniu rozstroju zdrowia lub naruszeniu szeroko rozumianych dóbr osobistych.
Dodatkowe roszczenia zgłaszać możemy do likwidatora prowadzącego naszą sprawę za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie procesu likwidacji szkody. Wypełnić możemy na przykład dyspozycję o wypłacie odszkodowania, którą otrzymamy po zgłoszeniu szkody. Procedurę tą przyspieszyć może także zadbanie o otrzymanie zgody od wszystkich właścicieli przedmiotu szkody, co do sposoby wypłaty odszkodowania. Dotyczy to nie tylko osób fizycznych, lecz również instytucji takich, jak firmy leasingowe czy banki. Niestety, wpływ na wydłużenie procesu likwidacji może mieć oczekiwanie na potwierdzenie okoliczności zdarzenia przez sprawcę lub otrzymanie notatki wykonanej przez policję.
Istnieją dwie możliwości wypłaty odszkodowania: przekazem pocztowym lub przelewem na wskazane przez nas konto (może to być zarówno konto nasze, jak i osoby upoważnionej).
Zanim zdecydujemy się na wybór Towarzystwa Ubezpieczeniowego, któremu powierzymy procedury związane z likwidacją szkody, warto dokładnie sprawdzić oferty każdego z nich, jak i doświadczenia klientów. W tym celu, wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszemy frazę taką jak na przykład „Proama opinie”.
Artykuł sponsorowany
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się