×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Niedziela, 4 Czerwiec 2023
Helga, Karol, Franciszek
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
4.19
Unia Europejska
1 EUR
4.51
Wielka Brytania
1 GBP
5.25
Republika Czeska
1 CZK
0.19
Norwegia
1 NOK
0.38
17-12-2013

Iveco Eurocargo w nowej odsłonie.

Iveco Eurocargo w nowej odsłonie.

Ciężarówka jest chętnie kupowana w Europie, a w nowej odsłonie ma łączyć innowacje z mocą przy zoptymalizowanym zużyciu paliwa dzięki technologii HI-eSCR opatentowanej przez FPT Industrial.

Ten system oczyszczania spalin ma zmniejszać emisję tlenków azotu (NOx) o ponad 95% bez modyfikowania procesu spalania, bez konieczności stosowania dodatkowego układu chłodzenia, a także bez ingerencji w konstrukcję pojazdu.

Nowa technologia HI-eSCR stosowana jest w nowych silnikach Tector 5 oraz 7 Euro 6. Seria obejmuje trzy nowe wersje jednostki Tector 5 o mocach 160, 190 i 210 KM oraz czterywersje silnika Tector 7 o mocach 220, 250, 280 i 320 KM. Pojemność silników Tector 5 i Tector 7 -odpowiednio 4- i 6-cylindrowych, została zwiększona w celu zapewnienia optymalnej efektywności.

Moc konstrukcji Tector 5 (4.5 l) wzrosła o 13%, do 210 KM. W przypadku silnika Tector 7 (6.7 l) przyrost mocy wyniósł 7%, do 320 KM. W pojazdach Eurocargo zastosowano także 12-stopniową zautomatyzowaną przekładnię ZF Eurotronic, dostępną z 6-cylidrowymi silnikami Tector 7, w tym także w modelach przystosowanych do holowania innych pojazdów.

Wprowadzenie tych rozwiązań miało odpowiedni wpływ na TCO (całkowity koszt posiadania i użytkowania, czyli koszt zakupu i utrzymania pojazdu), na który Iveco wg deklaracji położyła szczególny nacisk przy projektowaniu nowego Eurocargo Euro 6. W typowo eksploatowanym egzemplarzu (ładunki zarówno w obrębie miast, jak i na trasach międzymiastowych i w ruchu autostradowym), efektywność systemu HI-eSCR ma pozwalać na utrzymanie niezmienionego poziomu zużycia paliwa (oleju napędowego i mocznika). Technologia HI-eSCR ma umożliwiać ograniczenie zużycia paliwa o 2% na trasach międzymiastowych. Ponadto - niezależnie od warunków eksploatacji - zastąpienie 6-cylindrowego silnika Euro 5 o mocy 220 KM nowym, 4-cylindrowym silnikiem Euro 6 o mocy 210 KM ma przynieść zmniejszenie zużycia paliwa o 4,5%.Od debiutu rynkowego w 1991 r. Eurocargo jest jednym z najlepiej sprzedających się aut ciężarowych w swoim segmencie. W 1999 r. wprowadzono serię EL, zaprojektowaną specjalnie pod kątem dowozu zaopatrzenia w miastach. Nowa wersja wyróżniała się takimi rozwiązaniami technicznym jak obniżona kabina, lżejsze podwozie i opony o mniejszej średnicy. Wprowadzenie silnika Tector w 2000 r. i zmiana stylistyki kabiny w 2003 r. umocniły pozycję pojazdu w swojej kategorii. W 2008 r. IVECO zaprezentowało odświeżony model w dużej gamie wersji i z rozszerzoną paletą odmian z nowymi rozwiązaniami umożliwiającymi indywidualne skonfigurowanie pojazdu.

FPT Industrial jest dostawcą unowocześnionych silników Tector do Iveco Eurocargo, spełniających wymagania Euro 6 dotyczące emisji spalin. Zmodernizowane 4-cylindrowe jednostki Tector 5 oraz 6-cylindrowe silniki Tector 7 zastąpią dotychczasowe jednostki Tector 4 i Tector 6. Iveco Eurocargo otrzyma silniki, które mają charakteryzować się wyższą mocą, momentem obrotowym i trwałością w porównaniu z jednostkami zgodnymi z normą Euro 5.

Zwiększona pojemność, wraz z systemem Common Rail HD drugiej generacji podającym paliwo pod maksymalnym ciśnieniem 1 600 bar, mają zapewniać lepsze osiągi, także pod względem momentu obrotowego dostępnego przy niskiej prędkości obrotowej. Moc 4-cylindrowego silnika wzrosła o 13%, do 210 KM. Maksymalny moment obrotowy zwiększył się o 23% - nowa wersja jednostki generuje 750 Nm w przedziale 1 400 - 1 800 obr./min. W przypadku silnika 6-cylindrowego przyrost mocy wyniósł 7%, do maksymalnie 320 KM, natomiast maksymalny moment obrotowy zwiększono o 5%, do 1 110 Nm w przedziale 1 250 - 1 900 obr./min. Dzięki poprawie osiągów firma mogła przygotować nową ofertę produktów charakteryzujących się minimalnym zużyciem paliwa przy wydłużonym zasięgu. 4-cylindrowy Tector 5 210 KM zgodny z Euro 6 zastępuje 6-cylindrową jednostkę Tector 6 / 220 KM zgodną z Euro 5, gwarantując niższe zużycie paliwa przy utrzymaniu wysokich osiągów. 6-cylindrowy Tector 7, jako następca 300 KM jednostki Tector 6, oferuje teraz 320 KM. Mimo zwiększonej pojemności, silniki Euro 6 wraz z systemami oczyszczania spalin dostarczane przez FPT Industrial, są lżejsze od silników konkurencji, co ma przekładać się na większą ładowność pojazdu w porównaniu z rynkową średnią w tym zakresie. Obydwu silnikom towarzyszą systemy High Efficiency SCR (HI-eSCR),czyli wysokowydajne układy oczyszczania spalin FPT Industrial, zmniejszające emisję tlenków azotu (NOx) o ponad 95%. System HI-eSCR jest najnowszym przykładem wykorzystania technologii selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) FPT Industrial, zastosowanym z powodzeniem w ponad 350 tys. silników. W systemie opartym wyłącznie na SCR, czyste powietrze jest wykorzystywane do maksymalizacji efektywności procesu spalania i ograniczenia do minimum emisji cząstek stałych bez udziału układu recyrkulacji spalin (EGR), co ma przekładać się na niższe zużycie paliwa i lepsze osiągi. System oczyszczania spalin składa się z katalizatora (SCR), w którym zachodzi reakcja chemiczna z wodnym roztworem mocznika (AdBlue). W jej wyniku tlenki azotu opuszczające silnik są rozkładane na azot (N2) i parę wodną (H2O). Brak EGR i układu aktywnej regeneracji filtra cząstek stałych (DPF) wpływa także na poprawę niezawodności silnika. Technologię "tylko SCR" wprowadzono wraz z nowym, zintegrowanym podejściem, będącym wynikiem kompleksowych badań prowadzonych przez FPT Industrial.

Badania zaowocowały uzyskaniem szeregu ważnych patentów na takie rozwiązania jak:
- "zamknięty" mechanizm sterowania systemem, oparty na czujnikach, które dostarczają precyzyjnych informacji o składzie spalin w chwili ich przechodzenia przez układ oczyszczania HI-eSCR;
- adaptacyjny układ dozujący, który dzięki "zamkniętemu" sterowaniu ogranicza zużycie AdBlue;
- termicznie odizolowany, intensywnie burzliwy proces mieszania, umożliwiający uzyskanie jednorodności hydrolizy mocznika i poprawne rozprowadzenie w przepływających spalinach;
- usprawnione zarządzanie termiczne, przyspieszające osiągniecie temperatury operacyjnej przez katalizator SCR w zimnej części cyklu emisji.Oprócz układu HI-eSCR silniki są wyposażone także w elektronicznie sterowaną klapę wydechu, która w istotnym stopniu ma przyczyniać się do spełnienia wymagań normy Euro 6. Klapa przyspiesza rozgrzewanie się systemu SCR w zimnej części cyklu emisji, zapewniając mu optymalną temperaturę roboczą, a tym samym maksymalną redukcję tlenków azotu. System ma przyczyniać się również do zwiększenia skuteczności hamowania silnikiem. Maksymalna siła hamowania w silnikach Tector 5 i Tector 7 wynosi odpowiednio 100 i 150 kWh.
Dzięki zastosowaniu nowych, wydajniejszych, wielowarstwowych filtrów paliwa oraz systemu separacji oleju z odmy w silnikach Euro 6, producent zapewnia, że udało się zachować takie same przebiegi międzyprzeglądowe jak w silnikach Euro 5 (80 tys. km). Dopuszczalne przebiegi między przeglądami filtra DPF wynoszą 300 tys. km.

Osiągi pojazdu oraz zużycie paliwa w dużej mierze zależą od zastosowanej przekładni. Starając się sprostać wymaganiom wynikającym z różnych sposobów eksploatacji pojazdu, Iveco zaoferowało w nowym Eurocargo Euro 6 gamę przekładni, obejmującą sześć manualnych skrzyń biegów ZF o 5-, 6- lub 9 przełożeniach, cztery zautomatyzowane skrzynie Eurotronic ZF o 6- lub 12 przełożeniach oraz trzy 5-biegowe skrzynie automatyczne. Wszystkie modele typoszeregu są dostępne z przekładniami manualnymi, automatycznymi i zautomatyzowanymi. Nowością jest opcjonalna, zautomatyzowana skrzynia biegów Eurotronic o 12 przełożeniach, dostępna z 6-cylindrowymi silnikami Tector 7 w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej 12 - 19 ton. Nowe przekładnie, również w wersjach przystosowanych do przewozu i holowania innych pojazdów mają zapewniać optymalne osiągi przy ciężkich ładunkach i ograniczać zużycie sprzęgła. Mogą one przenosić do 1 100 Nm momentu obrotowego. Automatyczne przekładnie Allison z przemiennikiem momentu obrotowego są montowane we wszystkich wersjach 4x2 i mają dobrze sprawdzać się na trasach miejskich, gdzie średnia liczba zmian przełożenia dochodzi do 1 200 dziennie.Nowy Eurocargo ma być optymalnym pojazdem w segmencie średnich ciężarówek niezależnie od specyfiki eksploatacji. Pojazd ma realizować wszystkie typowe misje w swojej kategorii: od dystrybucji zaopatrzenia do przewozu mrożonek; jako środek transportu w branży budowlanej i w sektorze usług komunalnych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na bazie Eurocargo powstają także pojazdy wyspecjalizowane: wozy strażackie, śmieciarki, a nawet wersje do przewozu osób.

Rama wykonana ze stali o wysokiej granicy sprężystości, z bocznymi podłużnicami o przekroju C, jest pozbawiona wystających elementów, co umożliwia wykonanie dłuższej zabudowy: 4 265 - 10 175 mm. Pojazd ma odpowiednią "do miasta" zwrotność, dzięki kabinie o szerokości 2 160 mm, kątowi skrętu 52 stopnie i ograniczonej średnicy zawracania (poniżej 11 m przy rozstawie osi 2 790 mm), oraz na autostradzie, gdzie nawet gwałtowne manewry nie wpływają na pewne i stabilne trzymanie się drogi. Wyjątkowo solidna konstrukcja oraz wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa mają pozwalać na eksploatację pojazdu na złych nawierzchniach i w ekstremalnych warunkach.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa Hill Holder zwiększa także przyjemność prowadzenia pojazdu i komfort podróży, nawet na dalekich trasach. W Eurocargo Euro 6 dostępny jest też zestaw głośnomówiący, który łączy się przez Bluetooth z nowym radiem i pozwala kierowcy rozmawiać przez telefon bez odrywania rąk od kierownicy. Radioodbiornik ma certyfikat "Made for Apple", co oznacza, że jest kompatybilny z iPodem i iPhonem.

Dzięki podwoziu wzmocnionym bocznymi, stalowymi podłużnicami o przekroju C o zwiększonej granicy sprężystości, pojazd ma lepiej znosić nierównomierne obciążenie ładunkiem lub nagłą zmianę kierunku jazdy.

W Eurocargo zastosowano różne konstrukcje zawieszenia: wzmocnione paraboliczne, półeliptyczne (przód) i pneumatyczne (tył), a także w pełni pneumatyczne (z dwoma miechami w wersjach 6 - 14 t i czterema miechami w wersjach 15 - 18 t) z systemem elektronicznego sterowania ECAS, który podnosi komfort jazdy i dostosowuje wysokość zawieszenia do prędkości, obciążenia i rodzaju nawierzchni.
Poszczególne osie, w tym tylną, oraz układ hamulcowy ma cechować niezmienna mimo upływu czasu charakterystyka. Wszystkie modele Eurocargo z silnikami Tector 5 i Tector 7 są standardowo wyposażone w hamulec silnikowy. Dodatkowo istnieje możliwość wybrania trybu jego interwencji za pomocą dźwigni zlokalizowanej przy kolumnie kierowniczej. Wszystkie wersje 4x2 o dmc 6 - 10 t mają hamulce tarczowe na obydwu osiach. W wersjach o masie 6 - 10 t zastosowano hydrauliczno-pneumatyczny układ hamulcowy, a w wersjach o masie 11 - 19 t układ jest wyłącznie pneumatyczny.

Oferta wersji i odmian Eurocargo jest prawdopodobnie najbogatsza w tej kategorii. Przy 14 wersjach różniących się dopuszczalną masą całkowitą (6 - 19 t), 7 wariantach mocy silnika (160 - 320 KM), 13 wersjach przekładni (6 manualnych, 4 zautomatyzowane i 3 automatyczne), 15 wersjach rozstawu osi (2 790 - 6 570 mm), 3 typach kabiny w 2 wariantach różniących się wysokością oraz wersjach napędu 4x2 i 4x4 liczba możliwych kombinacji przekracza 11 000. Eurocargo Euro 6 można dostosować do specyfiki różnych zadań transportowych: od miejskiej dystrybucji do przewozu ładunków na placu budowy lub dowozu towarów do miast i dzielnic.

Do trudniejszych zadań odpowiedni ma być Eurocargo 4x4, ze specjalnymi rozwiązaniami chroniącymi jego konstrukcję: stalowym zderzakiem, rozkładanymi schodkami i osłoną chłodnicy. Do jego napędu służą 6-cylindrowe silniki Tector - 220 lub 250 KM w przypadku wersji 11,5-tonowej oraz 250 lub 280 KM w przypadku wersji 15-tonowej. 6-biegowe przekładnie manualne ZF są wyposażone w układ wspomagania "servoshift", który ułatwia zmianę przełożeń na nawet najtrudniejszych trasach. Wzdłużny mechanizm różnicowy obsługuje stały napęd na wszystkie koła, rozdzielając moment obrotowy na przednią i tylną oś. Ponadto kierowca może wybrać przełożenie do szybkiej lub wolnej jazdy, w zależności od rodzaju drogi (szosa lub teren).

Eurocargo może stanowić też bazę do zabudowy nadwoziem kempingowym. Elastyczność i możliwość dostosowywania to główne cechy campera Eurocargo, którego atutami mają być m.in. solidna konstrukcja i nadwozie, a także dbałość o szczegóły przy wyborze podzespołów, takich jak silniki, skrzynie biegów, układy hamulcowe czy instalacja elektryczna, dostarczanych przez sprawdzonych kooperantów.

źródło: Iveco

 Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj