Historia Scania

Wszystko zaczęło się w 1891 r. od założenia fabryki w Södertälje produkującej wagony kolejowe.
Firma nosiła nazwę Vagnfabriksaktiebolaget i Södertälje (szwedz. fabryka wagonów w Södertälje) — w skrócie Vabis. Wkrótce spółka rozpoczęła opracowywanie i produkcję samochodów osobowych i ciężarowych.
W 1900 r. w Malmö, największym mieście prowincji Skåne w południowej Szwecji, została założona fabryka Maskinfabriksaktiebolaget Scania (szwedz. i łac.: Fabryka maszyn Sp. z o.o. w Skåne), która miała produkować rowery. Wkrótce Scania rozpoczęła także produkcję samochodów osobowych i ciężarowych.
W 1902 r. został wyprodukowany pierwszy samochód ciężarowy. W 1911 Scania i Vabis połączyły się w celu sprostania rosnącej konkurencji w całej Europie. W tym też roku został wyprodukowany pierwszy autobus, a produkcja samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów była kontynuowana w Malmö i Södertälje.
W 1935 r. firma Scania-Vabis została głównym przedstawicielem Volkswagena w Szwecji.
W 1936 r. firma Scania-Vabis wprowadziła na rynek pierwszy własny silnik wysokoprężny.
W 1939 r. firma Scania-Vabis zaprezentowała ujednolicony silnik wysokoprężny Royal, wykonany ze standardowych podzespołów, pierwszy w historii przedsiębiorstwa. Był to początek systemu modułowego firmy Scania.
W 1949 r. firma Scania-Vabis wprowadziła na rynek swój pierwszy silnik wysokoprężny z wtryskiem bezpośrednim. Silnik był bardzo wytrzymały i dlatego był znany jako „silnik na 400 000 km”.
W latach 50. firma Scania-Vabis zaczęła tworzyć sieć sprzedaży i serwisową w Europie.
W 1957 r. firma Scania-Vabis rozpoczęła produkcję samochodów ciężarowych w Brazylii.
W latach 60. otwarto następne zakłady produkcyjne w Szwecji — fabrykę autobusów w Katrineholm i fabrykę kabin w Oskarshamn.
W 1965 r. rozpoczęto produkcję w montowni w Zwolle (Holandia).
W 1969 r. firma Scania-Vabis wprowadziła na rynek nowy silnik V8 o pojemności skokowej 14 l (350 KM). Był to najmocniejszy europejski silnik do samochodów ciężarowych w Europie.
W 1969 r. firma Scania-Vabis połączyła się ze szwedzkim producentem samolotów i samochodów, firmą Saab, tworząc firmę Saab-Scania.
W 1976 r. Scania otworzyła fabrykę w Tucuman (Argentyna).
W 1992 r. Scania otworzyła fabrykę w Angers (Francja).
W 1995 r. Scania ponownie została niezależną firmą i w następnym roku była notowana na giełdach w Sztokholmie i Nowym Jorku.
W 2000 r. 11 fabryk w pięciu krajach uczestniczyło w produkcji milionowego samochodu ciężarowego Scania.
W 2007 r. Scania zaprezentowała autobus przyszłości — pełnowymiarowy, niskopodłogowy hybrydowy autobus miejski napędzany etanolem; przy stosowaniu etanolu emisja dwutlenku węgla zmniejsza się nawet o 90%.
W 2008 r. Volkswagen został głównym akcjonariuszem firmy Scania. Jego udziały wynoszą 68,6% praw głosu i 37,73% kapitału zakładowego.
źródło: scania.pl
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się