×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Wtorek, 19 Marzec 2019
Józef, Bogdan, Marek
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.78
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
5.02
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Zmiany w prawie pracy od 1 stycznia 2012 roku

Słyszałem, że od 1 stycznia 2012 r. zmieniła się wysokość minimalnego wynagrodzenia? Orientujecie się może jakie jeszcze zmiany zostały wprowadzone ?

Od dnia 1 stycznia 2012 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego – ulega podwyższeniu. Wynika to z przepisu art. 12 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 237, poz. 1654) oraz z przepisu art. 1822 Kodeksu pracy.

I tak, w 2012 r. wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi: do 4 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, do 6 tygodni, w przypadku urodzenia dwojga lub więcej dzieci przy jednym porodzie. a wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi: do 4 tygodni, w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, do 6 tygodni, w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.
Natomiast wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie.

Pracownicy korzystający w dniu 1 stycznia 2012 r. z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także z urlopu ojcowskiego w wymiarach obowiązujących w 2011 r. – mają prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu. Części urlopu udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek uprawnionego pracownika składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu (art. 13 ust. 2 i 3 i art. 15 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw). W praktyce oznacza to, że tacy pracownicy będą mogli skorzystać z wyższego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu ojcowskiego. Od dnia 1 stycznia 2012 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy, zgodnie z którym urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. 

                                            

Powyższa zmiana została wprowadzona przepisem art. 1 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378). W poprzednio obowiązującym stanie prawnym zaległy urlop należało wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Zmieniony przepis art. 168 Kodeksu pracy stosuje się do urlopu zaległego za rok 2011 i do urlopów zaległych za poprzednie lata. W roku 2012 urlopy niewykorzystane za poprzednie lata mają bowiem status urlopu zaległego.

Od dnia 1 stycznia 2012 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu nie może być niższa od kwoty 1500 zł (brutto). W stosunku do wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w 2011 r. (1386 zł), jest to wzrost o 114 zł, tj. o 8,2%. Nową wysokość minimalnej płacy określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141). Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z późn. zm.), wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. musi wynosić co najmniej 1200 zł (brutto).


źródło: MPiPS

 

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj