Najczęściej zadawane pytania
Jak prawidłowo powinna wyglądać zmiana kierowców (nie przy jeździe w podwójnej obsadzie) na ciężarówce? Jak zrobić pauzy i czy trzeba robić wydruki i to wszystko opisywać?
Ogólnie rzecz ujmując, kierowca ma obowiązek rejestrować wszystkie swoje aktywności. Podstawowym źródłem informacji w ramach kontroli drogowych są zapisy tachografu/karta kierowcy. Brak takich zapisów może zostać usprawiedliwiony jedynie w przypadku, gdy zapisy tachografu, w tym wpisy odręczne, nie były możliwe z przyczyn obiektywnych. W takim przypadku należy wystawić zaświadczenie potwierdzające te przyczyny.
Kierowca rejestruje swoje aktywności, zachowując ich ciągłość, by możliwe było wykazanie, że przepisy rozporządzenia (WE) nr 561/2006 są przestrzegane, za pomocą – przede wszystkim – tachografu/karta kierowcy/wykresówki, następnie – o ile jest to konieczne dla utrzymania ciągłości rejestrowania aktywności - odręcznych zapisów na wydrukach tachografu/wykresówkach, oraz zaświadczenia o działalności /tzw. zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu/ w przypadkach wymienionych na formularzu, czyli,:
► przebywał na zwolnieniu chorobowym
► przebywał na urlopie wypoczynkowym
► miał czas wolny od pracy lub odpoczywał
► prowadził pojazd wyłączony z zakresu stosowania rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub AETR
► wykonywał pracę inną niż prowadzenie pojazdu
► pozostawał w gotowości
W pytaniu nie ma informacji szczegółowych, np. ile trwa zmiana pojazdu - należy zarejestrować /opisać okres czasu pomiędzy wyciągnięciem karty z pojazdu A /wylogowaniem się i zalogowaniem karty w tachografie pojazdu B;
odpowiednio opisany/zarejestrowany musi być również dojazd do pojazdu ciężarowego pojazdem wyjętym z zastosowania przepisów rozporządzenia 561/2006, np. samochodem osobowym.
Należy przestrzegać zasad dotyczących czasu pracy/czasu jazdy kierowcy oraz wymaganych przerw i odpoczynków, pamiętając, iż zasady te dotyczą kierowcy a nie pojazdu/pojazdów (szczegółowe informacje)
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się