×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Środa, 23 Styczeń 2019
Maria, Ildefons, Rajmund
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.77
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
4.87
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Zamiana auta a tachograf

Jadę autem z tachografem cyfrowym i muszę jechać  jednym na rozładunek wrócić na bazę i jechać następnym na załadunek. Czy po wyjęciu karty mogę kontynuować  jazdę czy muszę odbyć pauzę?

Przerwa oznacza okres, w którym kierowca nie może prowadzić pojazdu ani wykonywać żadnej innej pracy, wykorzystywany wyłącznie do odpoczynku (art. 4 lit. d rozp. 561/2006)

 ► po okresie prowadzenia pojazdu trwającym cztery i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej 45 minut, chyba, że kierowca rozpoczyna okres odpoczynku (art. 7 akapit 1 rozp. 561/2006)

alternatywnie:

► kierowca może wykorzystać przerwę długości co najmniej 15 minut, po której nastąpi przerwa długości co najmniej 30 minut, rozłożone w czasie w taki sposób, aby zachować zgodność z przepisami akapitu pierwszego (art. 7 akapit 2 rozp. 561/2006)

Przykłady:

czas jazdy 4,5 godziny
przerwa 45 minut

czas jazdy 2 godziny
przerwa 15 minut

czas jazdy 2,5 godziny
przerwa 30 minut

czas jazdy 2 godziny
przerwa 34 minut

czas jazdy 2,5 godziny
przerwa 30 minut

przykład jak nie należy dzielić przerwy:

czas jazdy 2 godziny
przerwa 30 minut

czas jazdy 2,5 godziny
przerwa 15 minut

czas jazdy

Wyjęcie karty z tachografu (zmiana pojazdu) nie powoduje konieczności odebrania krótkiej pauzy – należy jednak pamiętać aby ją odebrać zgodnie z zasadami Rozporządzenie 561/2006

Zapraszam również do odwiedzenia działów: „Czas pracy” oraz „Najczęściej zadawane pytania”

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa


opracowanie: SiR

 

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj