Najczęściej zadawane pytania
Pracuję jako kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony w przedsiębiorstwie transportowym. Jestem zmuszany do samodzielnego załadunku samochodu. Czy to zgodne z prawem? Podobno przepisy europejskie mówią,że taki kierowca jest tylko odpowiedzialny za załadunek i zabezpieczenie towaru. Jakim paragrafem mógłbym się bronić?
Niestety, nie ma „paragrafu”, który zakazuje kierowcy wykonywania prac załadunkowych, wręcz przeciwnie zgodnie z dyrektywą 2002/15/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego [definicje] „czas pracy” oznacza:
1. w przypadku pracowników wykonujących pracę w trasie: czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, w którym pracownik wykonujący pracę w trasie, znajduje na swoim stanowisku pracy, jest w dyspozycji pracodawcy i wykonuje swoje funkcje lub czynności, to znaczy:
- czas poświęcony wszelkim czynnościom w zakresie transportu drogowego.
Czynności te, w szczególności, obejmują:
(i) kierowanie;
(ii) załadunek i rozładunek;
(iii) pomaganie pasażerom we wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu;
(iv) sprzątanie i konserwację techniczną;
(v) każda inna praca zmierzająca do zapewnienia bezpieczeństwa pojazdu, jego ładunku i pasażerów lub do wypełnienia ustawowych lub wykonawczych zobowiązań bezpośrednio związanych z trwającą operacją transportową, włącznie z nadzorowaniem załadunku i rozładunku, formalnościami administracyjnymi z policją, cłem, urzędnikami imigracyjnymi, itd.[…]
Również art. 6 ustawy o czasie pracy kierowców wskazuje załadunek i rozładunek jako czynności zaliczane do czasu pracy kierowcy:
„Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:
2) załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;”
Oczywiście czynności te muszą rejestrowane być jako aktywność kierowcy „inna praca”; dodatkowo zastosowanie mają również przepisy BHP odnośnie dopuszczalnych mas przemieszczanych przedmiotów, ładunków lub materiałów, m.in. „dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku [poruszany ręcznie] po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie może przekraczać 450 kg na pracownika, łącznie z masą wózka.” (rozdział 6 § 21.1 rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych).
Należy również pamiętać, że jeżeli do załadunku/rozładunku wykorzystywany jest wózek spalinowy lub elektryczny pracownik musi posiadać wymagane uprawnienia do jego obsługi.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
"Jeśli pracodawca nie przestrzega przepisów prawa pracy, pracownik może złożyć skargę w Państwowej Inspekcji Pracy. Może to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty, także maila w okręgowym inspektoracie pracy lub jednym z oddziałów terenowych. Wszystkie adresy i telefony znajdują się na stronie WWW.pip.gov.pl, wraz z drukami zgłoszenia skargi. Państwowa Inspekcja Pracy zapewnia anonimowość osobom, które złożą skargę. Co więcej, inspektor który uda się na kontrolę, by sprawdzić jej zasadność, zachowuje w tajemnicy przed pracodawcą fakt, że jego wizyta ma związek ze skargą pracowniczą. W ciągu miesiąca skarżący zostanie powiadomiony o wyniku kontroli skargowej, chyba że sprawa okaże się bardzo skomplikowana, wówczas będą to 2 miesiące." - Danuta Rutkowska Rzecznik Prasowy Głównego Inspektora Pracy
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się