Najczęściej zadawane pytania
Mój szef wymyślił sobie, że kierowcy będzie płacił za pauzę tylko w godzinach od 21 do 7 rano z czego kierowca musi mieć 6 godzin pauzy w tych godzinach. Czy to jest zgodne z przepisami??
... i drugie pytanko: mam w umowie o pracę wpisane zasadnicze wynagrodzenie (podstawa) i mam płacone za fracht jakiś tam % ale nie wiem jaki - szef nie chce ujawnić za jakie stawki procentowe pracuję nie mam wpisane w umowę i przy kwicie od wypłaty mam wynagrodzenie zasadnicze równe 0.00 czy mnie szef robi w bambuko?
(1)
Zapłata za pauzę tylko w godzinach od 21 do 7 rano, obowiązkowo 6 godzin pauzy w tym przedziale czasowym – najwyraźniej jest to po prostu ryczałt za nocleg w podróży służbowej krajowej, zgodnie z przepisami Rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowe z tytułu podróży służbowej rozdział 2, §8 p.4: Podróż służbowa krajowa: „Ryczałt za nocleg przysługuje, jeżeli nocleg trwa co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21 i 7.
„ Należy zauważyć, że kierowcy w podróży służbowej przysługują również diety oraz zwrot kosztów podróży służbowej, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz Ustawą o czasie pracy kierowców i należy tu rozróżnić podróż służbową krajową oraz zagraniczną
Wypłacanie kierowcom tzw. frachtu nie pozbawia ich prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowych. Jakkolwiek "frachtowe" będzie liczone, to jest to element składowy wynagrodzenia kierowcy, czyli ekwiwalentem za wykonywaną pracę kierowcy. Natomiast świadczenia z tyt. podróży służbowej nie są wynagrodzeniem - stanowią rozliczenie wydatków delegacyjnych
(2)
Umowa o pracę, wynagrodzenie zasadnicze
W każdej umowie o pracę powinno zostać wskazane wynagrodzenie, które należy tak określić, aby sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia był oczywisty i mógł po zakończeniu jednego okresu płatności odpowiadać określonej kwocie dla konkretnego pracownika.
Wynagrodzenie zasadnicze jest najważniejszym, stałym i obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia.
• Wynagrodzenie zasadnicze jest wynikiem przyjętego w danym zakładzie systemu wynagradzania.
Możemy wyróżnić następujące systemy wynagradzania system czasowy, akordowy i prowizyjny.
• Ponadto zgodnie z treścią art. 85 § 5 k.p. pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.
• Należy zaznaczyć, że na żądanie pracownika, pracodawca jest obowiązany udostępnić do wglądu nie tylko dokumenty, na podstawie których obliczono jego wynagrodzenie, ale także regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy i wyjaśnić ich treść (art. 772 § 5 i art. 24112 § 2 pkt 3 k.p.).
W szczególności pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikowi ewidencję czasu pracy (art. 149 § 1 k.p.).
Ustalanie wynagrodzenia za pracę - układy zbiorowe pracy, regulamin wynagradzania, umowa o pracę
• warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy
• pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania
• w regulaminie wynagradzania pracodawca może ustalić także inne świadczenia związane z pracą i zasady ich przyznawania
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się