Najczęściej zadawane pytania
Jak powinny wyglądać wpisy na wykresówce w przypadku zmiany pojazdu?
Przed rozpoczęciem pracy i włożeniem wykresówki do tachografu kierowca powinien nanieść na nią wpisy ręczne identyfikujące kierowcę i jego pracę.
Wpisy te obejmują:
► imię i nazwisko kierowcy
► datę i miejsce rozpoczęcia pracy
► numer rejestracyjny pojazdu (lub numery rejestracyjne pojazdów), które prowadził kierowca używając tej wykresówki (maksymalnie do 4 pojazdów na jedną wykresówkę)
► stan początkowy licznika pojazdu lub pojazdów, które prowadził kierowca używając tej wykresówki
► datę i godzinę zmiany pojazdu
Po zakończeniu dnia pracy lub po zakończeniu pracy na każdym z przydzielonych pojazdów i wyjęciu wykresówki z tachografu kierowca uzupełnia wpisy ręczne obejmujące:
► datę i miejsce zakończenia pracy
► stan końcowy licznika
► wykonany przebieg w kilometrach.
Jeżeli kierowca w czasie doby jeździ na więcej niż jednym pojeździe (ale nie więcej niż na 4 pojazdach) to zapisy na wykresówce powinny wyglądać następująco:
1. należy dokonać wpisów ręcznych przed rozpoczęciem pracy na pierwszym pojeździe (godzina rozpoczęcia pracy, imię i nazwisko kierowcy, miejsce i datę rozpoczęcia pracy, numer rejestracyjny pojazdu i stan początkowy licznika
2. włożyć wykresówkę do tachografu pierwszego pojazdu
3. kontynuować pracę pierwszym pojazdem
4. po zakończeniu pracy pierwszym pojazdem wyjąć wykresówkę
5. zakończyć wpisy ręczne na pierwszej stronie wykresówki (miejsce i data zakończenia pracy, stan końcowy licznika oraz przebieg - różnica między licznikiem początkowym i końcowym)
6. przed rozpoczęciem pracy na drugim pojeździe na drugiej stronie wykresówki należy dokonać ręcznych wpisów (godzina rozpoczęcia pracy, wskazania początkowe licznika drugiego pojazdu i numer rejestracyjny drugiego pojazdu)
7. jeżeli istnieje znacząca różnica czasu pomiędzy godziną zakończenia pracy na pierwszym pojeździe a godziną rozpoczęcia pracy na drugim pojeździe, na odwrocie wykresówki należy ręcznie zapisać swoją aktywność
8. włożyć wykresówkę do tachografu drugiego pojazdu i kontynuować pracę drugim pojazdem
9. po zakończeniu pracy na drugim pojeździe wyjąć wykresówkę i zakończyć wpisy ręczne dla drugiego pojazdu na drugiej stronie wykresówki (stan końcowy licznika, przebieg będący różnicą między licznikiem początkowym i końcowym).
Zastosowanie w ciągu jednej doby tej samej wykresówki dla kilku pojazdów jest możliwe pod warunkiem, że wykresówka jest dostosowana do używania w danym typie tachografu znajdującego się w następnym pojeździe. W innym przypadku kierowca do tachografu w następnym pojeździe powinien włożyć nową, odpowiednią wykresówkę i za ten dzień pracy przechowywać dwie lub więcej (w zależności od liczby pojazdów ) wykresówek.
Tachograf pojazdu, którym aktualnie kierowca nie jedzie, może być ustawiony na 'pauzę'. Generalnie kontrolującego nie interesuje, co się dzieje wtedy z pojazdem, najważniejsze jest by kierowca prawidłowo uzupełniał wszelkie niezbędne wpisy na wykresówce i oczywiście przestrzegał norm dotyczących jazdy i odpoczynków.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się