Najczęściej zadawane pytania
Czy po wykorzystaniu czasu tygodniowego można zrobić pauzę np. 24 godz i dalej kontynuować jazdę mimo że tacho cyfrowe nie wykasuje godzin, nawet i po 45 godzinach pauzy, tylko dopiero w poniedziałek ?
Poruszona kwestia to zapewne ustawienie tachografu dotyczące dwutygodniowego czasu jazdy, w którym liczba godzin prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 90. Ustawienia tachografu są zgodne z przepisami Umowy Europejskiej AETR oraz Rozporządzeniem (WE) nr. 561/2006 PEiR.
Według art. 4, i) Rozp. 561: "tydzień" oznacza okres od godz. 00.00 w poniedziałek do godz. 24.00 w niedzielę i stąd właśnie okres tygodniowy a w tym przypadku dwutygodniowy zamyka się właśnie w poniedziałek.
Należy jednak zaznaczyć, że w odniesieniu ogólnym, powyższą definicję tygodnia "łagodzi" punkt (13) tego samego rozporządzenia: "(...). Definicja pojęcia "tydzień" zawarta w niniejszym rozporządzeniu nie powinna stać na przeszkodzie rozpoczęciu przez kierowców pracy w dowolnym dniu tygodnia".
Reasumując: jeżeli kierowca stosuje się do przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu, czasu pracy oraz odpoczynków to:
1. godziny w okresie dwutygodniowym (liczone i kasowane przez tachograf zgodnie z art 4, i)), niezależnie od tego kiedy faktycznie kierowca rozpoczął swój tydzień pracy (13) nie przekroczą 90 godzin prowadzenia pojazdu;
2. dla służb kontrolnych jest to pierwsza wskazówka czy kierowca stosuje się do przepisów, jednakże w celu dokładnego sprawdzenia, z tachografu zostaną pobrane dane zgodnie z przepisami. Są to dwie oddzielne kwestie, z których tą decydującą dla kontrolera jest dokładne sprawdzenie danych, które wykażą czy kierowca stosował się do przepisów dotyczących czasu jazdy, pracy oraz odpoczynków, zarówno dziennych jak i tygodniowych.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się