×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Środa, 23 Styczeń 2019
Maria, Ildefons, Rajmund
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.77
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
4.87
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Świadectwo kwalifikacji oraz badania lekarskie i psychotechniczne

Mam kilka pytań odnośnie kwalifikacji. 1. Czy aby odebrać świadectwo kwalifikacji muszę mieć zrobione psychotesty i badania lekarskie? 2. Jak mogę uzyskać kartę kierowcy? Czy mogę to zrobić w powiecie? 3. Gdzie odebrać mogę świadectwo kwalifikacji ?

Z dniem 10 września 2008 roku kierowcy autobusów oraz z dniem 10 września 2009 roku kierowcy ciężarówek, którzy uzyskali prawo jazdy kat. ,,D'' lub „C" po tych terminach, muszą przed podjęciem pracy w zawodzie kierowcy ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, zakończone egzaminem sprawdzającym, po którym uzyskają świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane przez Wojewodę odpowiedniego ze względu na miejsce szkolenia.
Jednocześnie kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia kat. ,,D'' przed dniem 10 września 2008 roku oraz kierowcy, którzy uzyskali uprawnienia kat. „C" przed dniem 10 września 2009 roku, muszą ukończyć szkolenie okresowe, po którym uzyskają świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane przez Kierownika Ośrodka Szkolenia.

Wszyscy kierowcy zawodowo wykonujący przewóz drogowy, którzy ukończą szkolenie na podstawie nowych przepisów tj. kwalifikację wstępną lub szkolenie okresowe maja obowiązek wymienić prawo jazdy przed przystąpieniem do pracy na stanowisku kierowcy. Celem wymiany prawo jazdy jest wpis w tym dokumencie świadectwa kwalifikacji zawodowej oraz badań psychologicznych i lekarskich.
Jedynym dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań do pracy na stanowisku kierowcy jest prawo jazdy z odpowiednimi wpisami.
Wymiana prawo jazdy następuje na podstawie kopii dokumentów (oryginały do wglądu):
• Świadectwa kwalifikacji zawodowej,
• Orzeczenia psychologicznego,
• Orzeczenia lekarskiego
złożonych w wydziale komunikacji odpowiednim na miejsce zamieszkania.

Rodzaj szkolenia o rodzaju szkolenia decyduje data wydania po raz pierwszy uprawnień danej kategorii prawa jazdy. Kurs kwalifikacyjny i szkolenie okresowe kierowców: art. 39a ust. 1 pkt. 5 i 6 Ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.), terminy pierwszych obowiązkowych szkoleń okresowych: art. 3 Ustawy o zmianie Ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie Ustawy - prawo o ruchu drogowym, (Dz. U. z 2006 r. Nr 235, poz. 874 z późn.), nakłada obowiązek na kandydatów na kierowców i kierowców zawodowych ukończenia odpowiedniego kursu zawodowego.

Badania lekarskie i psychologiczne kierowców

I. Badania lekarskie i psychologiczne kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy po pierwszym szkoleniu okresowym.
Kierowcy, którzy uzyskali po raz pierwszy prawo jazdy kategorii D1, D1+E, D lub D+E, wydane przed dnia 10 września 2008 r. lub kategorii C1, C1+E, C, C+E, wydane przed dnia 10 września 2009 r. zobowiązani są po ukończeniu pierwszego szkolenia okresowego i uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej, wykonać badania lekarskie i psychologiczne przed dniem uzyskania wpisu do prawa jazdy.

II. Badania lekarskie kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy do kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.
Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
Badania lekarskie są wykonywane, z zastrzeżeniem w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.), zwanej dalej „Kodeksem pracy". Zakres badań lekarskich obejmuje ponadto ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

                                            

Badania lekarskie są przeprowadzane:
- do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;
- po ukończeniu przez kierowcę 60 roku życia - co 30 miesięcy.

Pierwsze badanie lekarskie kierowca ma obowiązek wykonać przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Badania lekarskie wykonują lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określone w odrębnych przepisach.

III. Badania psychologiczne kierowców zawodowych wykonujących przewóz drogowy do kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego.
Kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom psychologicznym przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
Badania psychologiczne są wykonywane, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, w zakresie i na zasadach określonych dla kierowców w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Badania psychologiczne są przeprowadzane:
- do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat;
- po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy.

Pierwsze badanie psychologiczne jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat - w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego.

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.


opracowanie: SiR

 

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Dyskusja:
maniek
napisał(a):
pracuję w firmie nie zajmującej się transportem wiozę ludzi do pracy busem ...czy muszę mieć jakieś świadectwa ?
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj