Najczęściej zadawane pytania
Jestem już wiekowym kierowcą ale nadal nie wiem jak jest z pauzami tygodniowymi i nie tylko. A mianowicie – zaczynam jazdę w sobotę i po przejechaniu 4-ch godzin zatrzymuję się na pauzę do poniedziałku rana i czy po tej przerwie w prowadzeniu mogę zacząć tydzień, jak zaliczyć tą pauzę. Druga kwestia to w ciągu tygodnia np. we wtorek robię pauzę 24h i w piątek też robię pauzę 24h- czy w tygodniu, w którym miałem dwie pauzy 24h muszę robić 45h czy zaliczy się do pauzy tygodniowej oczywiście w sobotę też jest pauza np. 36h? Proszę o podpowiedzi ponieważ trochę wiem ale nie wszystko jak to w życiu kierowcy.
Tygodniowy okres odpoczynku oznacza tygodniowy okres, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem i obejmuje 'regularny tygodniowy okres odpoczynku' lub 'skrócony tygodniowy okres odpoczynku' (art. 4 lit. h rozp. nr 561/2006); tygodniowy okres odpoczynku rozpoczyna się nie później niż po zakończeniu sześciu okresów 24 godzinnych licząc od końca poprzedniego tygodniowego okresu odpoczynku i jest to odpoczynek trwający co najmniej 45 godzin.
W ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca wykorzystuje co najmniej:
1. dwa regularne tygodniowe (czyli co najmniej 45 godzinne) okresy odpoczynku, lub
2. jeden regularny tygodniowy (co najmniej 45 godzinny) okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny. (art.8 ust.6 akapit 2 rozp. nr 561/2006)
Regularny tygodniowy okres odpoczynku to odpoczynek trwający co najmniej 45 godzin (art.4 lit. h tiret 1 rozp. nr 561/2006)
Skrócony tygodniowy okres odpoczynku to odpoczynek trwający krócej niż 45 godzin, który można skrócić do nie mniej niż 24 kolejnych godzin. Skrócenie to należy jednak skompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu.
Odpoczynek wykorzystywany jako rekompensata za skrócony tygodniowy okres odpoczynku wykorzystuje się łącznie z innym okresem odpoczynku trwającym co najmniej 9 godzin. (art.4 lit.h tiret 2 i atr.8 ust.6 akapit 1 tiret 2 rozp. nr 561/2006)
Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu oznacza łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu tygodnia (art.4 lit. l rozp. 561/2006) nie może przekroczyć 56 godzin (art. 6 ust. 2 rozp. nr 561/2006) a łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 90 godzin (art. 6 ust.3 rozp. nr 561/2006)
Na naszej stronie w dziale „Czas pracy” można znaleźć tabelkę która przybliża to zagadnienie, jednakże, należy pamiętać iż: Przedsiębiorstwo transportowe organizuje pracę kierowców, o których mowa w ust.1 w taki sposób , aby kierowcy ci mogli przestrzegać przepisów rozporządzenia (EWG) nr 3821/85 oraz przepisów rozdziału II niniejszego rozporządzenia.
Przedsiębiorstwo transportowe wydaje odpowiednie polecenia kierowcy i przeprowadza regularne kontrole przestrzegania przepisów rozdziału II niniejszego rozporządzenia. (art. 10 ust.2 rozp. Nr 561/2006) Wszystkie wyżej wymienione dokumenty są dostępne na naszej stronie w dziale „Przepisy unijne dotyczące transportu drogowego”
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się