Najczęściej zadawane pytania
Dowożę pracowników do pracy 47km w jedną stronę czy obowiązuje mnie tacho. Zaczynam o 6 rano kończę pracę o 16, w przerwie mam czas przerywany czy obowiązuje mnie tachograf . jestem zatrudniony w firmie na etacie 1 /4 kierowca i 3/4 magazynier w tym 2.5 godz przerywany czas pracy czy to prawidłowo.
Czas jazdy, przerwy i odpoczynek kierowcy reguluje Rozporządzenie 561/2006/WE:
Art. 2
1. Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu drogowego:
a) rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony; lub
b) osób pojazdami skonstruowanymi lub trwale przystosowanymi i przeznaczonymi do przewozu więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą.
oraz Art.3 tego rozporządzenia: niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu drogowego:
a) pojazdami używanymi do przewozu osób w ramach przewozów regularnych, których trasa nie przekracza 50 km; (...)
'regularne przewozy osób' oznacza krajowe lub międzynarodowe usługi zdefiniowane w Art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 684/92 16.03.1992 w sprawie wspólnych zasad międzynarodowego przewozu osób autokarem i autobusem:
1. 1. Regularne usługi są to usługi polegające na przewozie osób w określonych odstępach czasu i określonymi trasami, przy założeniu, że pasażerowie są zabierani na z góry określonych przystankach i dowożeni na z góry określone przystanki. Regularne usługi są powszechnie dostępne, z zastrzeżeniem, gdzie właściwe, obowiązku rezerwacji.
Na regularny charakter usługi nie będą miały wpływu żadne zmiany warunków funkcjonowania usług.
1.2. Usługi, bez względu na to, przez kogo są organizowane, które polegają na przewozie określonych kategorii pasażerów z wyłączeniem innych pasażerów, w takim stopniu, w jakim te usługi są wykonywane zgodnie z warunkami określonych w pkt. 1.1., uważa się za usługi regularne. Usługi takie są dalej zwane "specjalnymi usługami regularnymi".
Specjalne usługi regularne obejmują:
a) przewóz pracowników na trasie między domem i miejscem pracy
(...)
Fakt, że usługi specjalne mogą być zróżnicowane w zależności od potrzeb użytkowników, nie ma wpływu na zaliczenie ich do regularnych usług"
Wykonywanie przewozów regularnych, a także przewozów regularnych specjalnych, wymaga zezwolenia.
Na stosowanie przerywanego systemu czasu pracy przez pracodawcę kodeks pracy zezwala tylko pod pewnymi warunkami. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych porad (również telefonicznych ) w zakresie prawa pracy http://www.bip.pip.gov.pl
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się