×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Środa, 23 Styczeń 2019
Maria, Ildefons, Rajmund
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.77
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
4.87
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Przedłużony czas jazdy

W 24 godz. pracowałem 12 godz. w tym jazdy 10, następnie zrobiłem 9 godz.pauzy skróconej i chcąc jechać jeszcze 3 godz. rozpocząłem pracę o 00 i zakończyłem o 24 będzie ok?, czy nie mogę przekroczyć 12 godz. łącznej jazdy ?

Zgodnie z Rozporządzeniem 561/2006 EU łączny czas prowadzenia pojazdu pomiędzy dwoma odpoczynkami dziennymi lub odpoczynkiem dziennym a tygodniowym nie może przekroczyć 9 godzin lub 10 godzin (przedłużony czas jazdy - możliwy tylko dwa razy w tygodniu ).
Należy pamiętać również o 45 min. obowiązkowej przerwy po każdym okresie prowadzenia pojazdu trwającym cztery i pół godziny (alternatywnie można wykorzystać przerwę 15 minutową, po której następuje przerwa 30 minutowa - tak rozłożona by zachować poprzedni warunek 4godz. 30 min jazdy - 45 minut odpoczynku)

W opisanej sytuacji, po wykorzystaniu wydłużonego czasu jazdy oraz po odebraniu skróconego odpoczynku dziennego, rozpoczyna Pan kolejny okres pracy. Na chwilę obecną nie ma zakazu rozpoczynania pracy dwa razy w tej samej dobie przy zachowaniu norm dotyczących czasu jazdy i odpoczynków.
Należy pamiętać o ograniczeniu pracy nocnej. Według ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy 21-7, wyznaczone regulaminem pracy. Zgodnie z art. 21 ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. nr 92, poz. 879 ze zm.) czas pracy kierowcy, jeśli praca wykonywana jest w porze nocnej, nie może przekroczyć 10 godzin w danej dobie. Wyłączenie zastosowanie tego przepisu znajduje się w art. 22 niniejszej ustawy.

Więcej na ten temat na naszej stronie w dziale "Temat miesiąca" - archiwum - "Doba pracownicza a rozpoczynanie pracy dwukrotnie w tej samej dobie".

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.


opracowanie: SiR

                                            

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj