Najczęściej zadawane pytania
Moje pytanie odnosi się do takich sytuacji -zaczynam jazdę w podwójnej obsadzie - auto na kartę -- stajemy na pauzę np. 9g--czy wtedy trzeba manualnie tzn. ręcznie wpisywać kraj zakończenia? czy niewpisanie jest karalne? wystarczy przełączyć łóżko? Pytanie kolejne - jedziemy w podwójnej obsadzie - zrobiliśmy pauzę 9g - ruszamy - ja np. ujechałem 2 g i postanawiam zakończyć prace bo np. źle się czuję - wyciągam kartę a drugi kierowca dalej kontynuuję - czy można w ten sposób? że ja siedzę z boku jako ten co już nie jedzie nie jest w gotowości?
Jeśli w cyklu 30g dla podwójnej obsady obowiązuje max21g aktywności do pauzy to ile tej aktywności zostanie 1 kierowcy jeśli ja kończę pracę w podwójnej obsadzie wyciągając kartę a on dalej jedzie np. sytuacja - dojeżdżamy do zakładu - szef mówi - jeden z was jeszcze pojedzie tam i tam tym samym autem albo jeden z kierowców z jakichś przyczyn zrezygnował z prowadzenia bo źle się poczuł.
1. Ręczne wprowadzenie w tachografie kraju rozpoczęcia i zakończenia pracy jest obowiązkowe lecz w Polsce brak wpisu nie jest zagrożony mandatem karnym.
2. Nie przełączenie natomiast tachografu w trakcie odpoczynku na tzw.:”łóżko” jest zagrożone karą od 100zł do 1000zł za każdy dzień. Taryfikator naruszeń złącznik 1 p.13.3
3. Zgodnie z p.13.2 załącznik 1 taryfikatora naruszeń „Nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań urządzenia w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi” podlega każe 2000zł – wynika z tego że karta kierowcy musi pozostać w tachografie od rozpoczęcia aktywności do momentu opuszczenia pojazdu.
4. W przypadku gdy w obsadzie dwu osobowej jeden z kierowców zakończył pracę i opuścił pojazd czas aktywności pierwszego kierowcy podlega przepisom właściwym dla obsady jedno osobowej czyli nie może przekroczyć 13h (w przypadku skróconego dziennego odpoczynku jest to 15h aktywności).
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
Za pomoc w udzieleniu odpowiedzi dziękujemy dyżurnemu inspektorowi transportu drogowego w Krakowie.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się