Najczęściej zadawane pytania
Pracuje na 1.5 ( półtora etatu ) 1 etat u pracodawcy \"A\" oraz 0,5 etatu u pracodawcy \"B \"jako kierowca samochodu osobowo-dostawczego 8+1 /przewóz osób niepełnosprawnych/ mój czas pracy rozkłada się następująco od 6,00-8,00 pracodawca \"B\" 2 –godz. od 8,00-14,00 pracodawca \"A\" 6 –godz. od 14,00-16,00 pracodawca \'B\' 2-godz od 16,00-18,00 pracodawca \'A\' 2- godz. Zapytuję, czy są jakieś przepisy normujące czas pracy i czas jazdy dla kierowców w/w pojazdów obowiązujące kierowców kat \'B\' prawa jazdy. Proszę o rade oraz w razie możliwości odpowiedni przepis kodeksu drogowego -ja takowych nie znam a w kadrach maja obiekcje. Posiadam prawo jazdy A,B,C,C+E oraz kurs na przewóz rzeczy również praktykę międzynarodową aktualne badania lekarskie i psychotechniczne.
Przewóz 9 osób wraz z kierowcą nie podlega przepisom Rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z dn 15 marca 2006 r. dlatego też poruszona kwestia odnosi się tylko i wyłącznie do Prawa Pracy. "Żaden przepis nie zabrania, aby w dwóch różnych firmach pracownik był zatrudniony na pełny etat. Zależy to od jego woli oraz predyspozycji psychicznych i fizycznych - pracownik będzie bowiem dysponował krótszym odpoczynkiem w każdej dobie.
W podstawowym systemie przy ośmiogodzinnej pracy pracownik korzysta bowiem z kodeksowej gwarancji 11-godzinnego nieprzerwanego dobowego odpoczynku (art. 132 par. 1 k.p.). Gwarantowanym czasem wolnym pracownik może dysponować dowolnie - zatem może poświęcić go na pracę u innego lub nawet u tego samego pracodawcy." …ale nie można nadużywać prawa: choć brak wyraźnych zakazów, zawieranie kilku osobnych stosunków pracy przez różnych pracodawców mogłoby w pewnej sytuacji zostać przez sąd pracy uznane za obchodzenie przepisów prawa pracy.
Mianowicie – mogłoby się tak stać, gdyby ten sam właściciel zarejestrował kilka podmiotów tylko w tym celu, aby poprzez zawieranie kilku osobnych umów z pracownikami nie wypłacać im dodatku za pracę nadliczbową. A zatem nieprawidłowe byłoby, gdyby np. ten sam właściciel zarejestrował spółkę A i spółkę B – w spółce B pracownik miałby umowę na cały etat, a w spółce B na pół etatu, jednak faktycznie zadania w spółce A i spółce B polegałyby na dokładnie tym samym i były wykonywane w tym samym miejscu.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się