Najczęściej zadawane pytania
Jestem można powiedzieć początkującym kierowcą , pomimo, że już jeździłem jako kierowca w latach 1981-1985 i obecnie planuję powrócić do tego zawodu. W tamtych latach nie było tachografów a jak były to i tak nikt ich nie używał. Moje pytanie: np: wyjeżdżam z bazy i jadę 2.5-godz.- ładuję towar 2godz.=jadę 2.5godz.-rozładunek 2godz.-powrót 4godz. czy ja w tym czasie muszę mieć przerwę a jeżeli tak to w którym momencie? czy mój czas pracy już się skończył? czy czas jazdy to osobno się liczy a załadunek i rozładunek osobno?
W Polsce czas pracy kierowcy jest regulowany przez ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców
1.
Art.13 w/w ustawy brzmi: " 1. Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie." Natomiast Rozporządzenie nr.561/2006 EU art. 7 akapit 1 brzmi: „po okresie prowadzenia pojazdu trwającym cztery i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej 45 minut, chyba, że kierowca rozpoczyna okres odpoczynku”. Do kierowców, którzy wykorzystali przerwy w prowadzeniu pojazdu przeznaczone na odpoczynek, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 i art. 7 ust. 1 i 2 Umowy AETR, nie stosuje się przerwy, o której mowa w art. 13 ust. 1. 2. Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowcy z dnia 16 kwietnia 2004r Art.12 „1. Tygodniowy czas pracy kierowcy, łącznie z godzinami nadliczbowymi, nie może przekroczyć przeciętnie 48 godzin w przeciętnym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesiące.
2.Tygodniowy czas pracy, o którym mowa w ust.1, może być przedłużony do 60 godzin, jeżeli średni tygodniowy czas pracy nie przekroczy 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesiące”
3. Art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. definiuje czas pracy kierowcy: 1. Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:
1) prowadzenie pojazdu;
2) załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
3) nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
4) czynności spedycyjne;
5) obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
6) inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
7) niezbędne formalności administracyjne;
8) utrzymanie pojazdu w czystości.
Szczegółowe informacje oraz kompletne dokumenty które zostały zacytowane powyżej można znaleźć na naszej stronie.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się