×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Niedziela, 18 Sierpień 2019
Helena, Ilona, Bogusław
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.93
Unia Europejska
1 EUR
4.35
Wielka Brytania
1 GBP
4.77
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Posługiwanie się dwoma kartami kierowcy

Jakie konsekwencje grożą kierowcy za posługiwanie się  dwoma kartami kierowcy?

Karta kierowcy

Zgodnie z art. 87 ustawy o transporcie drogowym kierowca, po uzyskaniu karty kierowcy, jest obowiązany posiadać ją przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli. Natomiast, zgodnie z art. 14, 4 a) Rozporządzenia 3821/85 kierowca może posiadać tylko jedną ważną kartę kierowcy i uprawniony jest do posługiwania się jedynie jego własną imienną kartą kierowcy. Ponadto nie może posługiwać się kartą uszkodzoną lub kartą, której okres ważności upłynął (w przypadku, wydania nowej karty na miejsce starej, nowa karta zawiera ten sam numer, ale indeks zwiększony jest o jeden).

Procedura kontrolna

W sytuacji, gdy kontrolujący stwierdza, że kierujący posługuje się dwiema kartami lub cudzą kartą kierowcy nakłada na kierowcę karę grzywny lub kieruje sprawę do sądu rejonowego. Dodatkowo kontrolowany kierowca jest zazwyczaj przesłuchiwany w charakterze świadka pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań odnośnie posługiwania się cudzą kartą.
Karta, której kierowca nie jest właścicielem jest zatrzymywana przez inspektora. Zatrzymana karta jest przekazywana do organu, który wydał kartę (PWPW), gdzie jest unieważniana, a następnie niszczona.
Ponadto zostaje wszczęte postępowanie wobec przedsiębiorstwa zgodnie z ustawą o transporcie drogowym.

Jeżeli cofnięcie karty lub jej zawieszenie dokonane jest przez Państwo Członkowskie inne niż państwo, które ją wydało, Państwo Członkowskie, które dokonało zawieszenia lub cofnięcia zwraca kartę władzą państwa, które ją wydało wraz ze wskazaniem powodów jej zwrotu (Rozporządzenia 3821/85 art. 14, 4 c).

Używanie więcej niż jednej karty - konsekwencje dla kierowcy

Załącznik nr 1 do ustawy o transporcie drogowym (taryfikator kar dla kierowców) przewiduje za nieokazanie do kontroli karty kierowcy grzywnę w wysokości 500 zł

Lp. 1. - Nieokazanie wypisu z licencji, wypisu z zezwolenia lub innego wymaganego w związku z przewozem drogowym dokumentu, o którym mowa w art. 87.
Natomiast  jednoczesne używanie kilku wykresówek lub kart kierowców zagrożone jest karą w wysokości  2 000 zł (Lp.13.14 załącznika nr 1 do ustawy).
Zgodnie z ustawą o systemie tachografów cyfrowych: Kto, będąc kierowcą pojazdu samochodowego objętego obowiązkiem wyposażenia w tachograf cyfrowy:
1) używa więcej niż jednej karty kierowcy;
2) prowadzi pojazd, posługując się cudzą lub nieważną kartą kierowcy;
3) prowadzi pojazd, nie posługując się kartą kierowcy; (..)
5) nie zgłosił faktu uszkodzenia lub utraty karty kierowcy;
6) nie zwrócił do podmiotu wydającego karty uszkodzonej karty kierowcy;
7) odmówił okazania karty kierowcy na żądanie uprawnionego organu kontrolnego
– podlega karze grzywny.
W przypadkach, o których mowa w pkt 1 i 2, wysokość grzywny za stwierdzone naruszenia nie może przekroczyć kwoty 10 000 zł.
W sytuacji skierowania sprawy przez kontrolujących do sądu – kary grzywny nakładane przez sąd wynoszą nawet 5 000zł.

Konsekwencje dla firmy

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o transporcie drogowym (taryfikator kar dla przedsiębiorstwa) Lp. 6.1.5 - Dopuszczenie do wykonywania przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w cyfrowe urządzenie rejestrujące przez kierowcę nieposiadającego własnej, ważnej karty kierowcy – 1 000zł
Lp. 6.3.5. - Jednoczesne używanie kilku wykresówek lub kart kierowców – 1 000zł

Należy pamiętać, że przyłapanie kierowcy używającego podczas jazdy cudzej karty kierowcy jest "zaproszeniem" inspekcji na kontrolę w siedzibie przewoźnika.

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.


opracowanie: SiR

 

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Dyskusja:
zapytanek
napisał(a):
a co się dzieje kiedy kierowca przekazuje kartę kierowcy do sądu i wyrabia druga uzasadniając że tę pierwsza zagubił? coś jakaś kara grozi?
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj