Najczęściej zadawane pytania
Jeżdżę jako kierowca ciężarówki ciągnik + naczepa. Ciągnik jest na tachograf cyfrowy i często się zdarza że zaczynam załóżmy okresy w niedziele o 15 jadę w trasę, wracam w poniedziałek wieczorem około 22 auto już stoi rozładowane na parkingu u mnie pod domem i zanim wyjadę w druga trasę akurat mi tak wychodzi że mam załadunek o 23 wychodzi mi akurat pauza 25 h, jadę się ładować i jadę w Polskę. Przyjeżdżam w sobotę około 14 i znowu stoję - wychodzi mi też akurat 24 h weekendowa. Czy to liczy się jako normalna pauza czy nie; proszę o pilną odpowiedź. Czy można zostawiać kartę na ten czas jeżeli autem nikt oprócz mnie nie jeździ ?
Reguły dotyczące czasu jazdy oraz odpoczynków zarówno dziennych jak i tygodniowych ściśle określa Rozporządzenie 561/2006 (WE).
Art. 4 p. h) w.w. rozporządzenia, zawiera definicję tygodniowego okresu odpoczynku:
„tygodniowy okres odpoczynku” oznacza tygodniowy okres, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem i obejmuje „regularny tygodniowy okres odpoczynku” lub „skrócony tygodniowy okres odpoczynku”:
► „regularny tygodniowy okres odpoczynku” oznacza odpoczynek trwający co najmniej 45 godzin,
► „skrócony tygodniowy okres odpoczynku” oznacza odpoczynek trwający krócej niż 45 godziny, który można, na warunkach ustalonych w art. 8 ust. 6, skrócić do nie mniej niż 24 kolejnych godzin;
Natomiast art. 8, ust. 6, jasno określa zasady odbierania odpoczynku tygodniowego:
" W ciągu dwóch kolejnych tygodni kierowca wykorzystuje co najmniej:
► dwa regularne tygodniowe okresy odpoczynku, lub
► jeden regularny tygodniowy okres odpoczynku i jeden skrócony tygodniowy okres odpoczynku trwający co najmniej 24 godziny.
Skrócenie to należy jednak skompensować równoważnym odpoczynkiem wykorzystanym jednorazowo przed końcem trzeciego tygodnia następującego po danym tygodniu."
Kartę kierowcy określić można jako specyficzny rodzaj dowodu osobistego kierowcy. Z pewnością nie należy jej wyciągać z tachografu podczas dnia pracy, by możliwy był pełny zapis aktywności kierowcy. Jeżeli chodzi o przerwy tygodniowe, dla własnego bezpieczeństwa należy być pewnym, iż nie zostanie wykorzystana przez osoby trzecie lub skradziona.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się