×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Środa, 23 Styczeń 2019
Maria, Ildefons, Rajmund
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.77
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
4.87
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Odbiór pojazdu - karta kierowcy

Po weekendzie odbiorę prawo jazdy kat.\"D\" firma w której pracuje jest placówka dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Właśnie zakupiliśmy autobus do przewozu osób uczęszczających do naszego ośrodka. Nie mam jeszcze wyrobionej karty kierowcy (wniosek mam zamiar złożyć w najbliższych dniach). Teraz pytanie: Czy mogę przyjechać tym autem ok. 100 km (z salonu do placówki) bez karty kierowcy? Jeżeli tak, to o jakich czynnościach muszę przy tym pamiętać?

Zasadniczo nie wolno prowadzić pojazdu samochodowego objętego obowiązkiem wyposażenia w tachograf cyfrowy bez posiadania przy sobie karty kierowcy.

Na prowadzenie pojazdu bez karty kierowcy (maksymalnie do 15 dni kalendarzowych) zezwala się w przypadku uszkodzenia, wadliwego funkcjonowania, utraty lub kradzieży karty.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. nr 180, poz. 1494):

Art. 24. 4. Kto, będąc kierowcą pojazdu samochodowego objętego obowiązkiem wyposażenia w tachograf cyfrowy:

1) używa więcej niż jednej karty kierowcy,

2) prowadzi pojazd, posługując się cudzą lub nieważną kartą kierowcy,

3) prowadzi pojazd, nie posługując się kartą kierowcy,

4) po zakończeniu przewozu drogowego wykonywanego bez użycia karty kierowcy, która działała wadliwie, została zniszczona, zgubiona lub skradziona, nie zrobił wydruku danych z tachografu cyfrowego odnoszących się do okresów rejestrowanych przez ten tachograf oraz nie zaznaczył szczegółów, które umożliwiłyby jego identyfikację (imienia i nazwiska oraz numeru karty kierowcy lub numeru prawa jazdy), i nie opatrzył wydruku swoim podpisem,

5) nie zgłosił faktu uszkodzenia lub utraty karty kierowcy,

6) nie zwrócił do podmiotu wydającego karty uszkodzonej karty kierowcy;

7) odmówił okazania karty kierowcy na żądanie uprawnionego organu kontrolnego

- podlega karze grzywny.

Wyjątkiem mogłaby być sytuacja, w której pojazd nie został jeszcze dopuszczony do ruchu:

Zgodnie z art. 3 Rozporządzenia 561/2006: Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przewozu
drogowego:
(...)
g) pojazdami poddawanymi próbom drogowym do celów rozwoju technicznego lub w ramach napraw albo konserwacji oraz pojazdami nowymi lub przebudowanymi,
które nie zostały jeszcze dopuszczone do ruchu;

 

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.


opracowanie: SiR

 

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj