Najczęściej zadawane pytania
Niedawno zacząłem pracę jako kierowca tira transport międzynarodowy. Od nowego roku podobno weszły nowe przepisy i inaczej są naliczane Diety w naszej firmie - nie wiem czy to jest zgodne z prawem a nie mogę znaleźć nigdzie informacji w necie. Pracuję teraz w podwójnej obsadzie i na wyjazdy zagraniczne został wprowadzony ryczałt np. kiedyś robiąc trasę np. do Belgii dostałem 140 euro a teraz jadąc w podwójnej obsadzie dostałem 80 euro. nie wiem czy tak jest teraz czy mnie koja na kasie.
Należności (dot. diety i koszty noclegowe) z tytułu podróży służbowej zagranicznej
Dietę oblicza się w następujący sposób (w przypadku, gdy pracownik nie otrzymuje pełnego lub częściowego wyżywienia lub ekwiwalentu pieniężnego na wyżywienie):
1. za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości
2. za niepełną dobę podróży:
a) do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,
b) ponad 8 do 12 godzin - przysługuje 1/2 diety,
c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Kwota diety za dobę w przypadku Belgii to 45 EUR
Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów za nocleg (o ile pracodawca lub strona zagraniczna nie zapewnia noclegu):
1. w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego limitu (określonego przez rozporządzenie)
2. w razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.
W przypadku Belgii kwota limitu na nocleg za dobę wynosi 160 EUR
► czas pobytu pracownika poza granicami kraju (w przypadku drogi lądowej) liczy się od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju
► dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży
Informacje ogólne:
(1)
Zgodnie z art. 21a Ust. o czasie pracy kierowców 16.04.2004 r.
"Kierowcy w podróży służbowej, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem tego zadania służbowego, ustalane na zasadach określonych w przepisach art. 77⁵ § 3-5 Kodeks pracy"
(2)
Zgodnie z Kodeksem pracy wysokość diety oraz kwoty limitu za nocleg ustalane są w drodze rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
(3)
Rozporządzenie określa wysokość i warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej krajowej oraz podróży poza granice kraju.
(4)
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej dla pracowników zatrudnionych przez innych pracodawców niż w punkcie powyżej ((3)) określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę.
► Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej (krajowej lub zagranicznej) w wysokości niższej niż dieta dla pracownika o którym mowa w rozporządzeniu, określona rozporządzeniem.
► W przypadku gdy układ zbiorowy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawierają postanowień co do naliczania należności z tyt. podróży służbowej, pracownikowi przysługują należności odpowiednio według przepisów rozporządzenia
(5)
Nocleg w kabinie pojazdu wyposażonej w miejsce do spania nie pozbawia pracownika prawa do ryczałtu - taka sytuacja nie oznacza, iż pracodawca zapewnił pracownikowi bezpłatny nocleg w rozumieniu przepisów
(6)
Wypłacanie kierowcom tzw. frachtu nie pozbawia ich prawa do świadczeń z tytułu podróży służbowych. Jakkolwiek "frachtowe" będzie liczone, to jest to element składowy wynagrodzenia kierowcy, czyli ekwiwalentem za wykonywaną pracę kierowcy. Natomiast świadczenia z tyt. podróży służbowej nie są wynagrodzeniem - stanowią rozliczenie wydatków delegacyjnych; - przy czym należy pamiętać iż:
"Przedsiębiorstwo transportowe nie może wypłacać kierowcom zatrudnionym lub pozostającym w jego dyspozycji żadnych składników wynagrodzenia, nawet w formie premii czy dodatku do wynagrodzenia, uzależnionych od przebytej odległości i/lub ilości przewożonych rzeczy, jeżeli ich stosowanie może zagrażać bezpieczeństwu drogowemu lub zachęcać do naruszeń niniejszego rozporządzenia" - art. 10 Rozporządzenia 561/2006 Parlamentu Europejskiego.
(7)
Od 1 marca 2013 stawki diet i innych należności określonych przepisami ulegają podwyższeniu
Pełny tekst rozporządzeń wraz z załącznikiem określającym wysokość diety za dobę oraz limitu na nocleg w poszczególnych państwach (aktualnych oraz obowiązujących od 01.03.2013 r.) na naszej stronie,w dziale Transport drogowy - przepisy
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się