Najczęściej zadawane pytania
Niedawno zacząłem pracę jako kierowca. Jeżdżę dwoma samochodami, jeden ma tachograf cyfrowy, drugi analogowy. Miałem sytuację, że wsiadłem na analogowy przejechałem 3 godziny i przesiadka na cyfrowy gdzie jeździłem kolejne 3 godziny. Pauzę oczywiście zrobiłem, ale nie o to chodzi. Po przesiadce na cyfrowy na tarczce powinienem zaznaczyć jazdę do godziny do której jeździłem na cyfrowym i potem pauzę? I odwrotnie. Jeśli zaczynam pracę na cyfrowym np. o 7, o 9 przesiadam się na analogowy to na odwrocie zaznaczyć przed startem jazdę od 7-9 i po pracy kreślić pauzę?
Czy po przesiadce z cyfrowego należy robić wydruk? Albo po przesiadce z analogowego jakiś wpis manualny?
Tachograf analogowy:
1. Rozpoczęcie pracy - pojazd z tachografem analogowym
Przed rozpoczęciem pracy i włożeniem wykresówki do tachografu kierowca powinien nanieść na nią wpisy ręczne identyfikujące kierowcę i jego pracę. Wpisy te obejmują:
► imię i nazwisko kierowcy
► datę i miejsce rozpoczęcia pracy
► numer rejestracyjny pojazdu (lub numery rejestracyjne pojazdów), które prowadził kierowca używając tej wykresówki (maksymalnie do 4 pojazdów na jedną wykresówkę)
► stan początkowy licznika pojazdu lub pojazdów, które prowadził kierowca używając tej wykresówki
► datę i godzinę zmiany pojazdu (w przypadku zmiany pojazdu podczas dnia pracy)
Jeżeli istnieje znacząca różnica czasu pomiędzy godziną zakończenia pracy na pierwszym pojeździe a godziną rozpoczęcia pracy na drugim pojeździe, na odwrocie wykresówki należy ręcznie zapisać swoją aktywność.
2. Zakończenie pracy – pojazd z tachografem analogowym.
Po zakończeniu dnia pracy lub po zakończeniu pracy na każdym z przydzielonych pojazdów i wyjęciu wykresówki z tachografu kierowca uzupełnia wpisy ręczne obejmujące:
► datę i miejsce zakończenia pracy
► stan końcowy licznika
► wykonany przebieg w kilometrach.
Tachograf cyfrowy:
3. Rozpoczęcie pracy – pojazd z tachografem cyfrowym
Logowanie (czynności związane z logowaniem) wybór aktywności wykonywanej poprzednio, czyli:
► odpoczynek lub pauza
► nie wybieramy „odpoczynku", jeżeli poprzednią aktywnością kierowcy było prowadzenie pojazdu „jazda” (aktywność ta została zarejestrowana na wykresówce)
Czynności, jakie należy wykonać na przykładzie tachografu cyfrowego Stoneridge SE5000
Jeżeli kierowca często przesiada się z pojazdu z tachografem analogowym na cyfrowy może odnotować na wykresówce/wydruku „zmiana pojazdu, nr. rejestracyjny, oraz stan licznika pojazdu, na którym będzie kontynuował pracę " i w tym przypadku dopuszczalne jest pominięcie procedury dotyczącej wykonywania wpisu ręcznego w tachografie cyfrowym (jak opisane na przykładzie tachografu Stoneridge SE5000) – zgodnie z informacją udzieloną przez Inspektora Transportu Drogowego.
Kierowca nie ma obowiązku sporządzania wydruku każdorazowo, jednakże może to zaoszczędzić czas kontrolowanego i kontrolującego :)
W każdym przypadku jednak należy pamiętać, aby zachowana została ciągłość zapisu zgodnie z normami dotyczącymi czasu pracy, czasu jazdy oraz przerw kierowcy.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się