Najczęściej zadawane pytania
20 lipca zostałem ukarany mandatem 160 euro, przez Funkcjonariusz BAG w Niemczech za brak książki ewidencji czasu jazdy. Jestem kierowcą samochodu ciężarowego typu bus do 3.5 tony, w Polsce na taki samochód nie jest wymagane tacho czy książka czasu pracy. Na nic nie zdały się moje tłumaczenia że samochód jest zarejestrowany w Polsce. Nie pomogły tłumaczenia że zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 1968 roku pojazd zarejestrowany w kraju gdzie tacho obowią zuje od 3.5 tony nie mogę być karany mandatem za to, czy też zgodnie z przepisami AETR pojazd musi posiadać urządzenie rejestrujące czas pracy od 3.5 tony. Pan z BAG stwierdził że według Niemieckiego prawa samochód od 2.800 kg. musi posiadać tachometr lub kierowca musi prowadzić rejestr czasu pracy w książce. I nic go nie obchodzi Konwencja Wiedeńska czy przepisy AETR bo tu są Niemcy a nie AETR - takie zdanie usłyszałem. Jak to się ma do prawa? Wiem że Niemcy są akcjonariuszami obydwu Konwencji a według mnie te prawo jest nadrzędne dla mnie a nie prawo Niemieckie. Czy istnieje jakiś przepis który to jasno określa? Lub może jest przepis którym mógłbym się wspomóc przy następnej takiej kontroli ?
22 grudnia 2010 r. weszły w życie w Niemczech przepisy dotyczące rejestracji czasu pracy kierowców zajmujących się lekkim transportem drogowym. Zgodnie z §1, ust. 1 pozycja 1 niemieckiego Rozporządzenia w sprawie realizacji Ustawy dotyczącej załóg pojazdów mechanicznych, od 22 grudnia 2010 r. kierowcy pojazdów, których masa całkowita wraz z przyczepą/naczepą wynosi więcej niż 2,8 t, a maksymalnie 3,5 t, zobowiązani są do dokumentowania czasu jazdy, przerw, innego czasu pracy i odpoczynku w myśl § 1, ust.6 powyższego Rozporządzenia.
Niniejszy obowiązek istnieje z zastrzeżeniem wyjątków uregulowanych w § 1 ust. 2 Rozporządzenia w sprawie realizacji Ustawy dotyczącej załóg pojazdów mechanicznych. Obowiązek dokumentacji oznacza, że kierowcy pojazdów o masie powyżej 2,8 t i mniejszej niż 3,5 t, w których nie jest zamontowany tachograf, muszą zgodnie z §1, ust.6 Rozporządzenia, w połączeniu z § 17 Ustawy o czasie pracy – o ile nie są objęci wyjątkami uregulowanymi w Rozporządzeniu – codziennie zapisywać czas jazdy, wszelkie inne czasy pracy, przerwy i okresy odpoczynku.
Każda strona dokumentacji musi zawierać imię i nazwisko kierowcy, datę, numer rejestracyjny pojazdu, stan licznika oraz nazwę miejscowości, w której rozpoczęto i w której zakończono jazdę. Wszystkie dane należy wpisywać bezzwłocznie. Ww. zapisy powinny być prowadzone w formie formularza, który jest dostępny w internecie, m.in. na stronie internetowej BAG (http://www.bag.bund.de/cln_011/SharedDocs/Downloads/DE/Formulare_Hinweisblaetter/Tageskontrollblatt.html).
W momencie przeprowadzania kontroli drogowej kierowca pojazdu o DMC powyżej 2,8 t i nie wyższej niż 3,5 t zobowiązany jest do okazania zapisów bieżących oraz za 28 dni poprzedzające dzień kontroli. W przypadku, gdy kierowca nie prowadził pojazdu, powinien okazać zaświadczenie o dniach wolnych, zgodnie z § 20, ust.1 Rozporządzenia w sprawie realizacji Ustawy dotyczącej załóg pojazdów mechanicznych. Dopuszcza się również stosowanie „Zaświadczenia o działalności” zgodnego z Rozporządzeniem (WE) Nr 561/2006, przewidzianego dla kierowców pojazdów o DMC powyżej 3,5 t. Dopuszczalne okresy prowadzenia pojazdu, jak również wymagane minimalne okresy odpoczynków, zgodnie z przekazanymi przez stronę niemiecką informacjami mają dokładnie takie same wartości, jak w przypadku kierowców pojazdów o DMC powyżej 3,5 t, tj. określone w Rozporządzeniu (WE) Nr 561/2006.
Generalnie rzecz ujmując: reguły dotyczące czasu pracy i odpoczynków w transporcie międzynarodowym są regulowane przez UMOWĘ EUROPEJSKĄ AETR oraz ROZPORZĄDZENIE 561/2006 (WE).
● Art. 2, p.1 Rozporządzenia 561/2006 (WE): "Niniejsze rozporządzenie ma zastosowanie do przewozu drogowego: a) rzeczy, gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdów łącznie z przyczepą lub naczepą przekracza 3,5 tony; (...)"
● Art. 2, p. 2 b), ust.1 Umowy Europejskiej AETR: "b) jeśli Umawiające się Strony, których terytorium jest wykorzystywane, nie uzgodnią inaczej, niniejsza Umowa nie ma zastosowania do międzynarodowych przewozów drogowych, wykonywanych przez:
1. Pojazdy, przeznaczone do przewozu towarów i których dopuszczalna masa całkowita, łącznie z przyczepami lub naczepami, nie przekracza 3,5 tony;"
Według naszej wiedzy, oznacza to, iż Rozporządzenie, na podstawie którego został wystawiony mandat, musiałoby być przyjęte/uzgodnione przez wszystkie państwa/strony gdzie obowiązuje Umowa AETR lub Rozporządzenie 561/2006 (WE). Sam fakt przedstawienia zapisów książki/ tachografu z ostatnich 28 dni, oznaczałby prowadzenie ich na terenie innych państw (w przypadku transportu międzynarodowego), gdzie nie jest to wymagane. Niestety nie posiadamy wiedzy o takich regulacjach prawnych.
Należałoby zwrócić się z oficjalnym zażaleniem i prośbą do właściwego organu w Niemczech o wyjaśnienie unijnej czy też europejskiej podstawy prawnej otrzymanej kary/mandatu. Na stronie GITD znajduje się formularz, na którym można zgłosić problem tego typu (zakładka: "Problem za granicą? Zgłoś to!")
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się