×
Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się
Twitter Google Plus
Portal drogowy - Tracker Info
Wtorek, 19 Marzec 2019
Józef, Bogdan, Marek
Zawsze na bieżąco
i bezpiecznie do celu.
Często odwiedzane
06-01-2016
06-01-2016
06-01-2016
Pogoda
Ceny paliw w Europie
Kraj
Waluta
Pb95
Diesel
Austria
EUR
1,068
0,978
France
EUR
1,301
1,097
Poland
PLN
4,050
3,690
Germany
EUR
1,309
1,079
Luxembourg
EUR
1,090
0,917
Hiszpania
EUR
1,169
1,019
Więcej
Kursy walut w PLN
Kraj
Waluta
Kurs
Stany Zjednoczone
1 USD
3.78
Unia Europejska
1 EUR
4.29
Wielka Brytania
1 GBP
5.02
Republika Czeska
1 CZK
0.17
Norwegia
1 NOK
0.44

Najczęściej zadawane pytania

Czy kierowca musi posiadać przy sobie kartę kierowcy

Czy USTAWA z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym nakazuje posiadanie przy sobie karty kierowcy, nawet jeżeli w firmie nie ma żadnego auta z tachografem cyfrowym ?

Art. 2 ustawy z 15 lipca 2011 r. wprowadzający zmianę art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wskazuje na obowiązek by mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli odpowiednich dokumentów między innymi właśnie karty kierowcy.

Wyraźnie obowiązek ten określa art.7 a) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym :
"Jeśli kierowca prowadzi pojazd wyposażony w urządzenie rejestrujące zgodnie z załącznikiem I, kierowca ten musi być w stanie okazać, na każde żądanie funkcjonariusza służb kontrolnych:
i) wykresówki z bieżącego tygodnia oraz wykresówki używane przez kierowcę w ciągu poprzednich 15 dni;
ii) kartę kierowcy, jeśli ją posiada; oraz
iii) wszelkie zapisy odręczne i wydruki sporządzone w ciągu bieżącego tygodnia oraz poprzednich 15 dni zgodnie z wymaganiami niniejszego rozporządzenia oraz rozporządzenia (WE) nr 561/2006.
Jednakże po 1 stycznia 2008 r. okresy, o których mowa w ppkt i) oraz iii), obejmują bieżący tydzień i poprzednie 28 dni." (załącznik I dotyczy tachografów analogowych)

Z powyższego artykułu wynika, iż - jeżeli kierowca jest posiadaczem karty kierowcy - obowiązany jest mieć ją przy sobie i okazać na żądanie uprawnionego organu kontroli.

Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa.


opracowanie: SiR

                                            

< Powrót
Komentarze
Dodaj komentarz
Dodanie komentarza musi być zgodne z naszą Polityką dotyczącą komentarzy
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ×
Akceptuj