Najczęściej zadawane pytania
Mam dwa pytania dotyczące czasu pracy kierowcy i warunków socjalnych. Pragnę podkreślić i znam przepisy dotyczące czasu jazdy i pracy, lecz mam wątpliwości dotyczące takiej sytuacji. Przyjechałem na miejsce rozładunku lecz w tym dniu nie zostałem rozładowany. Dnia następnego czekałem 5 godzin aż samochód zostanie rozładowany, po tym czasie jechałem 4 godziny i zrobiłem pauzę. I tu rodzą się moje wątpliwości, czas jazdy jest zgodny z przepisami, ale łączny czas pracy i jazdy wyniósł 9 godzin bez przerwy. Czy jest to zgodne z przepisami i czy w takiej sytuacji nie muszę wcześniej zrobić pauzy, czy nie ma znaczenia? I druga kwestia dotyczy wyposażenia ciężarówki na trasach międzynarodowych: czy jest jakiś przepis, który mówi iż samochód jeżdżący po 3 lub 4 tygodnie poza domem musi mieć obowiązkowo lodówkę ?
Art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. definiuje czas pracy kierowcy:
1. Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności:
1) prowadzenie pojazdu;
2) załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
3) nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
4) czynności spedycyjne;
5) obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
6) inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
7) niezbędne formalności administracyjne;
8) utrzymanie pojazdu w czystości.
W związku z tym, iż rozładunek zaliczany jest do czasu pracy kierowcy powinien mieć zastosowanie art. 13 wyżej wymienionej ustawy:
" 1. Po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut, w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie."
Niestety, jeżeli chodzi o drugą część pytania nie znaleźliśmy żadnej wzmianki w przepisach, która nakazywałaby pracodawcy wyposażenie samochodu w lodówkę.
Odpowiedź ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może stanowić wiążącej wykładni prawa
opracowanie: SiR
i otrzymywać nasze najnowsze wiadomości
wpisz swój adres e-mail i kliknij "Zapisz się"
Zapisz się